Americká výnosová křivka a její poprvé za posledních deset let

Začátek nového týdne se nesl ve znamení pozitivní nálady související s obnoveným jednáním USA a Číny v otázce vzájemného obchodního napětí. Byť optimismus postupně oslaboval, největší zisky byly zaznamenány na rozvojových trzích. V jejich případě vedle příměří mezi USA a Čínou sehrála roli obnova u komodit, slabší dolar a pokles výnosů 10letého amerického dluhopisu pod psychologickou hranici 3 %.

A právě segment amerických dluhopisů během včerejší obchodní seance zaznamenal jedno své „poprvé“ za více než deset let. Vinou růstu krátkého konce americké výnosové křivky (ovlivňují jej krátkodobé sazby či krátkodobý výhled inflace) a poklesu dlouhého (reflektuje dlouhodobý výhled sazeb a inflace plus výhled vývoje ekonomiky) se spread 3letého a 5letého instrumentu vůbec poprvé od roku 2007 dostal do záporu (včera krátce -1,4 bazického bodu, dnes -0,93 bb). Znamená to, že americké trhy se začínají potýkat s tzv. inverzní výnosovou křivkou, kterou mnozí považují za indikátor blížící se recese.

Netřeba však panikařit. Byť má inverzní výnosová křivka svou predikční historii, jež není zcela zanedbatelná, sledovaný spread mezi 3letým a 5letým instrumentem nepatří mezi hlavní benchmarky. Do této skupiny se řadí především rozdíl výnosu 2letého a 10letého bondu (aktuálně +13,79 bb), případně 5letého a 30letého (+40,72 bb). Na druhou stranu, jak upozorňuje agentura Bloomberg, inverze sledované dvojice může být vzhledem k historicky pozorované korelaci mezi instrumenty s různými tenory předzvěstí možného dalšího „přelití“ do dalších skupin bondů.

Pokud bychom se zaměřili na konkrétní důvody inverze, zmínit je možné, zaměříme-li se na dlouhý konec křivky, očekávání ukončení cyklu navyšování amerických úroků. K této představě ostatně nedávno přispěl sám guvernér Fedu Powell, který ve vstoupení před Bankovním klubem hovořil o sice z historického pohledu stále nízkých sazbách, jež se však nachází těsně pod odhadem dlouhodobých neutrálních hodnot.

Vedle toho mohlo přispět, což se týká naopak krátkého konce výnosové křivky, přehodnocení pohledu některých obchodníků. Trhy totiž po komentáři Powella z minulého týdne začaly očekávat, měřeno krátkodobou forwardovou sazbou OIS, během příštího roku pouze jedno zvýšení úroků Fedu. Aktuálně se však tyto odhady posunuly na zhruba dvě.

V tomto směru bude zajímavé sledovat Powellovo středeční vystoupení před ekonomickým výborem Kongresu. Komentáře v podobném duchu jako minulý týden by pravděpodobně vedly nejen ke slabšímu dolaru, ale dost možná i k dalšímu propadu dluhopisových spreadů.

Mezi další faktory přispívající k inverzi můžeme zařadit i již zmiňovaný optimismus za začátku týdne. Ten mohl vést k tomu, že se investoři odvraceli od krátkodobých bezpečnějších aktiv, jako jsou např. americké bondy, a nakupovali ta rizikovější.

Mnozí analytici dotázaní agenturou Bloomberg ale radí zůstat v klidu. Spread mezi 3letým a 5letým americkým bondem nepovažují za klíčový, proto by pozorovaná inverze neměla mít v krátkém období dopad na aktiva napříč spektrem finančních trhů.

Co nás čeká?

Počínaje dnešním dnem započne projednávání smlouvy o brexitu na půdě britského parlamentu. O samotném dokumentu by se poté mělo hlasovat 11. prosince. Vedle politiků se ke smlouvě vyjádří i guvernér britské centrální banky.

Co se týče dat, dnes bude v eurozóně zveřejněn index cen výrobců. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1388 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,66 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1275 do 1,1391 EURUSD.*

Koruna u hranice 25,90 za euro

Koruna si během včerejšího dne přispala zisky, které ji krátce dostaly pod úroveň 25,90 za euro. Za tímto posunem hledejme především dobrou náladu globálních trhů, která podpořila nejen korunu, ale i polský zlotý a maďarský forint.

Dnes nás z domácích dat čekají reálné mzdy za třetí kvartál. Dle odhadu trhu by mělo dojít na mírné zpomalení jejich růstu, a to z předchozích 6,2 % meziročně na 5,8 %. Predikce ekonomického týmu skupiny Roklen je o něco pozitivnější, když dosahuje 6 % y/y.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,92 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,90 až 25,96 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,76 až 22,97 USDCZK.* 

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

Newsletter