Jepičí život dolarového zvratu

Zpevnění dolaru, kterého jsme byli svědky během středy, mělo doslova jepičí život. I přesto, že z americké ekonomiky přišla lepší než očekávaná data, nestačilo to na zastavení eura a jeho posunu až téměř k tříletým maximům.

Poté, co se americké měně podařilo (díky datům z průmyslu a realitního sektoru a lehce i díky Fed Minutes) zpevnit téměř k hranici 1,200 za euro, během včerejšího dne přišel zvrat ve prospěch eura. To se tak ve výsledku dostalo až k tříletým maximům nad úrovní 1,208 EURUSD, kterých jsme byli naposledy svědky na začátku roku 2015.

Euru k jeho včerejším ziskům pomohla především dobrá data předstihových ukazatelů PMI sektoru služeb i jejich kompozitních vyjádření. V naprosté většině zemí, stejně tak i v eurozóně jako celku, skončily tyto indexy na vyšších než očekávaných číslech, což naznačuje (vezmeme-li v potaz i ukazatele PMI segmentu průmyslu), že slušný ekonomický vývoj starého kontinentu bude zřejmě pokračovat. Do toho je samozřejmě nutné připočítat i některá vyjádření ze strany představitelů Evropské centrální banky, kteří v nedávných dnech hovořili o možném letošním ukončení programu kvantitativního uvolňování.

Dolaru ve výsledku nepomohl ani růst výnosů státních dluhopisů, dokonce ani lepší než očekávaná data z trhu práce. K těm patřil například Challenger report, ale především Národní report o zaměstnanosti, který vydává agentura ADP. Ta uvedla, že americký soukromý sektor vytvořil během prosince celkem 250 tisíc nových pracovních míst (nejvíce od března 2017), přičemž očekáváno bylo 190 tisíc. Vzhledem k tomu, že tento report bývá určitou „indicií“ klíčových dat amerického ministerstva práce, která budou zveřejněna dnes, mohli bychom se dočkat pozitivního překvapení, jež by mohlo dolaru pomoci k o něco silnějším hodnotám.

Pozornost se tak v rámci zahraničního dění bude soustředit především na USA a prosincová čísla ohledně tvorby nových pracovních míst vyjma zemědělství (tzv. non-farm payrolls), kde se čeká výsledek 190 tisíc. Stejně důležitá ale bude i míra nezaměstnanosti za prosinec a rovněž i vývoj mezd. Naopak euru by k dalším ziskům mohl nahrát například předběžný údaj o inflaci eurozóny za minulý měsíc.

Když uvnitř Fedu „úřaduje“ daňová reforma

Celkový výhled eura pro letošní rok je každopádně podle některých analytiků slušný. Například Deutsche Bank zvýšila svůj cíl pro eurodolar na 1,300 EURUSD. Hlavním důvodem změny je příliv kapitálu do eurových aktiv od těch amerických, kde se kombinované valuace (dluhopisy + akcie) pohybují na maximech 20. století. Působit bude dle analytiků banky i deficitní hospodaření americké vlády, které bývá pro dolar obvykle „medvědím“ signálem.

V neposlední řadě je pak nutné si uvědomit, že v případě dolaru už je utahování měnové politiky Fedu v kurzu dávno započítáno, zatímco euro zpevnilo jen o 10 % od doby, kdy ECB s tímto procesem začala. Dle Deutsche Bank  tak bude citlivost eura na striktnější evropskou měnovou politiku mnohem větší, než tomu bylo v případě dolaru a Fedu.

 

V případě koruny jsme byli svědky pohybu do strany, který s sebou přinesl výkyvy v obou směrech v rozmezí 25,53 až 25,46 za euro. Aktuálně se domácí měna obchoduje kolem hodnoty 25,52 EURCZK.

Tento vývoj odpovídá současné situaci na korunovém trhu, která je v podstatě bez klíčových kurzotvorných fundamentů. To se však změní s nástupem příštího týdne, kdy bude zveřejněna várka dat od průmyslu přes míru nezaměstnanosti až po inflaci, finální revizi HDP za 3. kvartál, včetně sektorových účtů, a maloobchod.

 

Newsletter