Projekty Dustee, CodeFlow a Fairbox ovládly krajskou soutěž


21:37 • 12. prosince 2018

Slavnostní finále programu Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje včera proběhlo v Impact Hub Ostrava. V jeho průběhu byla předána 3 ocenění:

  • cenu hejtmana Moravskoslezského kraje získal projekt CodeFlow, který se zabývá využitím pokročilé datové analýzy a strojového učení při kontrole chyb v programování,
  • cenu náměstka pro dopravu Moravskoslezského kraje vyhrál tým projektu Fairbox, tým vyrábí unikátní patentovanou poštovní krabice, která umožňuje optickou kontrolu dodané zásilky ještě před jejím převzetím,
  • cenu veřejnosti získal ve veřejném hlasování tým Dustee, jehož chytré měřící zařízení je schopno zachytit prachové částice o velikosti až 1/50 lidského vlasu, měří okolní teplotu, vlhkost nebo třeba stupeň UV záření,

Během slavnostního vyhlášení byla také udělena speciální cena poroty, kterou získal projekt Chytrá bota miomove zabývající se analýzou došlapu a poskytující detailní zpětnou vazbu uživateli o vyváženosti jeho běhu či chůze.

Týmy Dustee, CodeFlow a Fairbox získávají finanční ocenění ve výši 100 000 Kč na rozjezd svého projektu v regionu. Slavnostní zakončení programů sledovalo početné publikum složené z investorů, zástupců regionu, expertů a fanoušků chytrých řešení.

„Od roku 2016 intenzivně pracujeme na vizi Moravskoslezského kraje jako Chytrého regionu.  Snažíme se přispět k rozvoji a využívání chytrých technologií, zvýšit konkurenceschopnost regionu a kvalitu života jeho obyvatel. Všechny projekty, se kterými jsme se v rámci programu Chytrá myšlenka potkali, tento potenciál mají a bylo pro nás jako hodnotící komisi opravdu těžké se rozhodnout, komu cenu udělit. Z deseti projektů jsme vybrali čtyři, kteří budou projekt v rámci našeho regionu realizovat, ale pevně doufám, že všech 10 akcelerovaných projektů se svého zápalu nevzdá a své nápady dotáhnou do úspěšné realizace. Držím jim palce,“ říká Ivo Vondrák, hejtman Moravskoslezského kraje.

Chytrý kraj potřebuje chytré projekty a chytré lidi, kteří přinesou našemu regionu zajímavé nápady a pracovní příležitosti. Projekt Chytrá myšlenka toto bezesporu do Moravskoslezského kraje přinesl - během 6 měsíců jsme se potkali a měli možnost pracovat s desítkou zajímavých startupů z celé ČR, ve spolupráci s Impact Hubem jsme uskutečnili hackaton a otevřené diskusní kulaté stoly. Chytré nápady a chytré lidi chceme podporovat. Třeba se nám to vrátí a najdeme krajského Steva Jobse,” říká Jakub Unucka, náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro dopravu a chytrý region.

Mám obrovskou radost, že se nám ve spolupráci s Moravskoslezským krajem podařilo v letošním roce realizovat program Chytrá myšlenka Moravskoslezského kraje. Čtyři oceněné projekty, desítky hodin mentorů, obrovský posun projektů, které jsou blíž k realizaci a vstupu na trh - to je výsledek 3 měsíční akcelerace, který nás těší. Naším cílem je pomáhat v rozjezdu zajímavým startupům. Chytrá myšlenka pro nás byla unikátním programem, ať už svým zaměřením na chytré technologie, tak realizací v Moravskoslezském kraji,“ říká Pavel Klučka, koordinátor programu Chytrá myšlenka.

Do programu se v červnu letošního roku přihlásilo 40 projektů, z nichž odborná porota vybrala 10 začínajících startupů, které čekal podzimní tříměsíční program konzultací, workshopů a práce s profesionály na rozvoji jejich projektu. Jejich každodenní prací byly intenzivní konzultace s mentorem, rozvoj projektu a naplňování jeho jednotlivých fází, workshopů zaměřených na potřeby projektů, konzultace, intenzivní práce s mentorem a plnění projektového plánu, který vychází z diagnostiky a z konzultací.

Úspěšně akcelerované projekty:

Airsun jsou dva totožné rozvaděče v moderním designu. Jeden z nich ukrývá vše potřebné pro vnitřní jednotku tepelného čerpadla a druhý vše pro fotovoltaiku, a to i s integrovaným bateriovým úložištěm.

Aquaponická farma bude produkovat zeleninu a ryby a konzumovat energie pouze z vlastních obnovitelných zdrojů.

CodeFlow je jako kontrola pravopisu pro programátory. Pomocí pokročilé datové analýzy a strojového učení poskytne vývojáři detailní report s chybami a upozorněním na opravy a zlepšení.

Dustee je chytré měřící zařízení, schopné zachytit prachové částice o velikosti až 1/50 lidského vlasu i okolní teplotu, vlhkost nebo třeba stupeň UV záření. Může být součástí chytré domácnosti nebo třeba chytrých hodinek.

FairBox je unikátní patentovaná poštovní krabice pro zasílání zboží z e-shopů k zákazníkům. Umožňuje opticky zkontrolovat objednané zboží dříve, než podepíšete protokol o převzetí nebo zaplatíte dobírku.

Chytrá bota miomove s analýzou došlapu poskytuje svému uživateli zpětnou vazbu a detailní informace o vyváženosti běhu či chůze.

ITS videoanalýza dopravy sbírá data z kamer, a přitom vyhodnocuje aktuální dopravní informace, systém dokáže napŕíklad detekovat dopravní přestupky a vyhledávat vozidla.

Keylog je chytrý cyklostojan pro zaparkování a zabezpečení kola přístupný na základě digitální identity.

Smart Timber Bridge hlídá statickou bezpečnost dřevěných mostů, jejich případné přetížení nebo počínající poruchy.

Vozejkmap se věnuje mapování bezbariérových míst v ČR i zahraničí. Aplikace umožňuje naplánovat cestu lidem s omezením pohybu tak, aby se nedostali do potíží a mohli cestovat samostatně.

 

Podrobnosti o projektech i programu jsou na https://chytramyslenka.cz/.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.