„Dohoda“ o brexitu pomohla euru. Koruna na dostřel 26 za euro

Euro včera zpevnilo proti dolaru, a to díky šanci na dosažení dohody o podmínkách plánovaného odchodu Británie z Evropské unie. Stejně tak posilovala britská libra. Společné evropské měně naopak nepomohly zprávy z Itálie ohledně návrhu státního rozpočtu a nepříznivé údaje o německém investorském sentimentu. Dolar, který byl v pondělí vůči koši předních měn nejsilnější za 16 měsíců, oslabil.

Vyjednavači Evropské unie a Británie včera údajně dospěli k technické úrovni dohody o podmínkách brexitu. Vládu premiérky Theresy Mayové dnes odpoledne čeká kvůli brexitu mimořádné zasedání.

Dění na devizových trzích mohla ovlivnit také zpráva ze Spojených států. Ekonomický poradce amerického prezidenta Donalda Trumpa Larry Kudlow totiž včera potvrdil, že ministr financí Steven Mnuchin znovu zahájil obchodní jednání se svým čínským protějškem. Komunikace podle něj probíhá na všech úrovních, řekl televizi Kudlow televizi CNBC. Hovořil rovněž o „velmi dobré“ komunikaci“ s Evropskou unií a Japonskem. „Pokračujeme v obchodních rozhovorech,“ dodal Kudlow.

Z makrodat dnes z USA přijde pro devizové trhy důležité číslo, a to index spotřebitelských cen za říjen. Meziročně by měl zrychlit na 2,5 procenta z 2,3 procenta v září. Jádrová inflace by pak měla zůstat na úrovni 2,2 procenta. Dnes ráno už byl zveřejněn německý HDP, ekonomika rostla meziročně o 1,1 procenta, když trh čekal růst o 1,3 procenta. Mezičtvrtletně ale HDP klesl o 0,2 procenta po předchozím růstu o 0,5 procenta.

Aktuálně se euro v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 1,1289 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,07 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1202 do 1,1328 EURUSD.*

Koruna se včera opět přibližovala psychologické úrovni 26 korun za euro, nad níž byla naposledy v červenci. Proti dolaru naopak zpevnila a dostala se k hranici 23 korun za dolar.

Také na domácí scéně se dozvíme, jak se dařilo ekonomice ve třetím čtvrtletí. Hrubý domácí produkt by měl dle odhadů analytiků zrychlit meziroční růst na 2,6 procenta z 2,4 procenta ve druhém čtvrtletí. „Očekáváme, že předběžný odhad HDP za třetí čtvrtletí vykáže růst těsně nad 2,5 procenta. Významně k růst domácího produktu přispěla spotřeba domácností, pro kterou kromě vysoké mzdové dynamiky svědčí i pokračující vysoké hodnoty spotřebitelské důvěry,“ míní ekonom Roklen Michal Šoltés.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje kolem středového kurzu 25,96 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz měl držet v rozmezí 25,90 až 25,98 EURCZK a ve dvojici s dolarem od 22,93 do 23,14 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter