Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Život ve velkoměstě. Dobrý pro vaši postavu, špatný pro vaše štěstí

Pokud byste se lidí zeptali, jaké je podle nich ideální místo k životu, kdekdo by vám mohl odpovědět, že nepochybně rušné velkoměsto, kde máte na dosah vše od pracovních příležitostí, nákupních možností až po zábavu. Nicméně na druhou stranu vám zde mohou chybět jiné věci, jako je především klid, ale i sociální soudržnost typická pro komunity v menších obcích. Co je tedy vlastně lepší? Vesnice, nebo město? A malá, nebo velká země?

Na tato a související témata bylo provedena řada výzkumů. Příkladem může být studie provedená Oxfordskou univerzitou ve spolupráci s Univerzitou v Hongkongu. Ta na příkladu 22 britských měst ukázala, že lidé žijící v zastavěných obytných oblastech mají nižší úroveň obezity a cvičí více než obyvatelé předměstských oblastí, kde je typické, že jsou domy více rozptýlené. Podle autorů patrně leží příčina v tom, že příměstské oblasti, kde je zhruba 18 domů na hektar, často představují špatně navržené čtvrti blízko dálnic, kde je mnohdy jediným způsobem dopravy automobil.

Ekonomie obezity: Kdo má na svědomí, že svět tloustne?

Ve městě se naopak můžete takřka všude dostat pěšky, případně autobusem. „Vzhledem k tomu, že města jsou čím dál více kompaktnější, stávají se stále přístupné pro chodce. V hustších obytných oblastech jsou lépe navržené a atraktivnější destinace. Jsme méně závislí na našich vozidlech a více využíváme veřejnou dopravu,“ citoval The Guardian Chinmoye Sarkara, jednoho z autorů výzkumu. Studie dále porovnávala více než 400 000 obyvatel britských měst – včetně Londýna, Glasgow a Cardiffu – a zjistila, že s nejlepším zdravím koreluje bydlení v oblastech s přibližně 32 domy na hektar, což je přibližně tamní průměrná hustota zástavby pro oblasti s nově postavenými budovami.

Na druhou stranu, co se týče subjektivně pociťovaného štěstí, zde, jak se zdá, spíše vedou menší města a obce. Alespoň podle studie provedené na kanadských datech, o které informuje Washington Post. Ta zkoumala jak úroveň štěstí ovlivňuje hustota obyvatel v rámci místa bydliště. A výsledky uzavírají, že ve 20 % „nejvíce nešťastných“ ze zkoumaných více než 1 200 oblastí byla více než osmkrát vyšší hustota obyvatel než ve 20 % „nejšťastnějších“ oblastech.

Štěstí za peníze nekoupíš? Musíte jich mít víc než ostatní, tvrdí studie

Co se pak týče celých zemí, zajímavé postřehy přináší expertní panel vytvořený na blogu London School of Economics, který zpovídal 15 „odborníků na blahobyt“ z oblasti ekonomie, sociologie a psychologie. Jak ukazuje následující graf, s výrokem, že v rámci bohatých zemí jsou obyvatelé menších a více sociálně soudržných zemí šťastnější než lidé žijící ve větších zemích, souhlasilo 14 z nich, přičemž 7 z nich souhlasí silně. Nesouhlasil pak pouze jeden expert.

V souladu s tím jsou i zjištění posledního World Hapiness Reportu, podle kterého patří mezi pětici nejšťastnějších zemí světa především relativně malé země, jako je vítězné Finsko a dále pak Norsko, Dánsko, Island a Švýcarsko. 

A nejšťastnější zemí světa se stává…

Newsletter