EET? Zrušit a popohánět zavádění bezhotovostních plateb!

Elektronická evidence tržeb (EET) je špatný nástroj. Zatěžuje úplně všechny. Podnikatele, ale i úřady. Dobrý ekonomický nástroj by měl všem práci zjednodušit a to EET rozhodně nedělá. Účtenkovka je pro smích. Serveru Roklen24 to řekl zakladatel Malé pokladny Jura Ibl.

Kvůli rozhodnutí Ústavního soudu zrušit část zákona o elektronické evidenci tržeb (EET) jste se rozhodli stáhnout Malou pokladnu z Fundliftu. Můžete uvést proč?

Nebylo by zodpovědné k investorům v kampani pokračovat. K velkým státním regulacím tyhle veletoče bohužel trochu patří. Až bude situace trochu přehlednější, zřejmě se na Fundlift vrátíme. Ale upřímně: rozhodnutí Ústavního soudu naopak pozici EET posílilo. Novela upravující výjimky je stejně dávno v přípravě a soud princip zákona posvětil. Andrej Babiš má opravdu všechny důvody ke spokojenosti. 

Jaký je Váš subjektivní názor na EET?

Je to špatný nástroj. Výsledky nedokážu posoudit. Lidé, kteří EET zavedli, se je snaží zveličovat, kritici zase hledají jen mouchy. Jisté je, že EET zatěžuje úplně všechny. Podnikatele, ale i úřady. Víme, jak nezvládají zpracovávat odvolání a posuzovat přestupky. Říkají nám to sami. Dobrý ekonomický nástroj by měl všem práci zjednodušit a to EET rozhodně nedělá.

EET může být lepší

Co si myslíte o výjimkách z EET?

Od začátku měli být vyjmuti neplátci DPH a celý segment plateb kartou. Platby kartou se zrušit povedlo, o výjimku pro neplátce dál bojujeme. Nicméně počítám, že reálně bude zavedená jen výjimka pro paušální daň a nějaké další drobnosti. Také bych se vzhledem k situaci vůbec nedivil, kdyby se další dvě vlny zavádění spojily do jedné velké vlny.

Co by se podle Vás na EET dalo zlepšit?

Ideálně zrušit a popohánět zavádění bezhotovostních plateb. To je nástroj, který skutečně ve světě likviduje korupci a šedou ekonomiku a je výhodný pro všechny strany.

Když už ho ale máme, tak intenzivně pracovat na zjednodušení práce podnikatelů a zavést nové výhody pro zákazníky. Účtenkovka je pro smích. Elektronická záruka, digitalizace účetnictví a další služby nad EET dávají smysl a alespoň k něčemu jsou.

Stanovisko Ministerstva financí k rozhodnutí Ústavního soudu o EET

Jak vlastně vznikl nápad na „Malou Pokladnu“?

Evidence tržeb nás původně nijak nelákala, ale protože se už dlouho věnujeme malým podnikům, tak za námi začátkem minulého roku začali chodit stánkaři a majitelé malých krámků a potřebovali poradit. Podívali jsme se na nabídku na trhu a pro tuhle skupinu nebyl jediný vhodný produkt. Tak jsme se pustili do práce. 

Můžete čtenářům přiblížit, jak funguje „Malá pokladna“?

Je to jednoduchá pokladna, kterou si nainstalujete do obyčejného telefonu a jen odesíláte tržby na Ministerstvo financí. Vtip je v tom, že nepotřebujete žádnou tiskárnu. Účtenky se vystavují elektronicky a vy jen lidem odtrháváte potvrzení s odkazem na web, kde plnohodnotnou účtenku najdou. Nezdržuje to, odpadá tím řada provozních problémů a ušetříte tisíce.

Jak dlouho již „Malá pokladna“ funguje?

Projekt připravujeme od jara 2016 a spustili jsme ho v listopadu minulého roku. Teď na podzim se z ní stala samostatná firma.

Kolik máte nyní registrovaných uživatelů?

Přes 1500, ale zhruba třetina z nich eviduje sezónně nebo párkrát do roka. Měsíčně odevidujeme přes sto tisíc účtenek.

Jak velké jsou pořizovací a provozní náklady Malé pokladny?

Minimální, může být nainstalovaná v telefonu majitele nebo i zaměstnanců podniku. Měsíčně stojí 120 korun a můžete jí mít na neomezeném počtu provozoven.

Úplné zrušení EET by státu způsobilo škodu až 7 miliard

Jaký trh je pro vás cílový?

Malá pokladna je ideální pro ty, kteří před EET pokladnu nepotřebovali. Takže většina penzionů, menších hospod, obchůdků a kaváren. Zvlášť oblíbení jsme v květinářstvích. Samozřejmě nejužitečnější budeme pro podniky z třetí a čtvrté vlny. Nám jsou nejbližší stánky na trzích, vstupenky na akce a řemeslníci v terénu, kteří se nechtějí tahat s velkou pokladnou. Reálně je to přes sto tisíc lidí. My počítáme s výsledkem kolem 10 tisíc nových zákazníků.

Kolik máte nyní zaměstnanců? Kdo tvoří tým Mladé pokladny?

Díky své jednoduchosti, je projekt velmi efektivní a nenáročný na vývoj. Udržují ho tři lidé na provozu a podpoře. Často se bavím s lidmi z konkurenčních firem a tohle nám opravdu závidí.

Jura Ibl je designér a zakladatel firem Přímá platba a Malá pokladna. Po několika letech působení v investiční skupině MITON CZ se začal věnovat technologiím pro malé a střední podniky, ve volném čase se věnuje podpoře projektů v Jizerských horách a přednáší digitální design na pražské pobočce North Caroline State University.

Newsletter