Seznamte se: Elon Musk jako celebrita. Když se baví, Tesla trpí?

Ve světě byznysu neexistuje osoba, o které by se v letošním roce mluvilo více než o CEO firmy Tesla Elonu Muskovi. Jeho sociální sítě Twitter i Instagram generují letos rekordní reakce. Někteří experti prorokují, že široká veřejnost v něm vidí nástupce Steva Jobse. „Musk dává lidem ochutnat kousek budoucnosti a ti se toho nemohou nabažit,“ říká Gene Munster pro Market Watch.

První Muskův tweet v roce 2010 „se líbil“ 241 lidem. Jeho nejsledovanější tweet roku 2017 o údajně „špatném rozhodnutí“ prezidenta Trumpa odstoupit od Pařížské klimatické dohody posbíral již 530 tisíc lajků. Jeho popularita ale nadále rostla, až dosáhla nového vrcholu v roce 2018, kdy začal být pod drobnohledem i jeho instagramový účet.

Všechna tato pozornost ale nemusí být nutně pozitivní pro jeho firmy. Zejména nejeden investor Tesly má vinou Muskových tweetu nelehké spaní. V letošním roce zaujal například jeho aprílový tweet, ve kterém Musk s „politováním“ oznámil, že přes všechnu snahu se nepodařilo uchránit Teslu před bankrotem.  Ačkoliv se podle mnohých jednalo očividně o vtip, objevilo se u tweetu téměř 29 tisíc komentářů.

 

Největší vlna popularity se v porovnání s ostatními slavnými CEO objevila v květnu, kdy posílal hned celou sérii tweetů na různá témata, od rozšíření jeho podílu v Tesle přes bizarní konferenční hovor s top managementem, kde označil otázky analytika za nudné, a vzápětí na to začaly akcie Tesly klesat. Hojně sledovaným momentem pro Muska – celebritu bylo i květnové vystoupení na veřejnosti se zpěvačkou Grime, které vzbudilo vášnivé reakce amerického publika. Vizionář Musk se ale držel na prvním místě popularity v byznysu i v dalších měsících, kdy předčil nejbohatšího muže světa Jeffa Bezose a v minulých letech populárního Marka Zuckerberga.

Musk se baví, Tesla trpí?

Muskova extempore ale nejsou vždy dobré pro jeho klíčovou společnost Tesla. Akcie firmy prudce klesly například po zmiňovaném bizarním konferenčním hovoru. Expert Jones Tradingu, Mike O’Rourke, pro MW uvedl, že při posledním conference callu (vztahoval se k výsledkům za 2Q) se Musk „choval jako pravý CEO“, a proto také akcie zůstaly klidné a nadále ve stoupající trajektorii.

O’Rourke tvrdí, že nejlepší věc, kterou může Musk pro svoji firmu udělat, je odebrat mediální reflektory z jeho osoby a soustředit se na byznys. Důkazem toho, jak prospěšné by to pro Teslu bylo, je rozdíl mezi reakcí cenných papírů po zmiňovaných konferenčních hovorech.

Jedním z důvodů popularity v roce 2018 ale může být i samotná značka Tesla, tvrdí analytik Karl Brauer. Dle jeho názoru do počátku letošního roku auta Tesla americkou veřejnost příliš nezajímala, jelikož se jednalo o předražené vozy. „Dnes už tu máme velkou část populace zajímající se o relativně levný Model 3, který by se měl pohybovat okolo 35 tisíc dolarů,“ řekl Brauer a dodal, že Musk může pro mnohé lidi představovat „nástupce“ Steva Jobse v roli vizionáře Spojených států a charismatického i inovativního lídra.

 

Odezvu na sociálních sítích však má neporovnatelně vyšší, než jakou měl zakladatel Apple, když byly tyto platformy ještě v plenkách. V roce 2018 nasbíral Musk do konce srpna na Twitteru už 21,5 milionů interakcí. Přitom za prvních osm měsíců v roce 2017 jich bylo pouze necelých osm milionů. I přes nárůst sledujících a počtu tweetů se jedná o výrazný zisk popularity.

„Tesla private“?

Jednou z posledních výrazných epizod (i pro svět byznysu) na sociálních sítích je oznámení o tom, že by se Tesla mohla stáhnout z akciové burzy. Tweet ze 7.srpna šokoval odbornou veřejnost. Americké federální úřady se ihned vrhly na vyšetřování zmíněné situace, jelikož Musk uvedl frázi „funding secured“, v překladu financování zajištěno. Tento plán by však měl podle agentury Bloomberg tolik překážek, že je stejně téměř nemožné ho zrealizovat.

Větší instituce, které drží podíl v Tesle mají totiž například limit, kolik mohou investovat do firem, jež nejsou obchodovatelné na burze. Další komplikací by mohlo být rozhodnutí americké Komise pro cenné papíry, která by mohla mnohým menším investorům znemožnit vložení peněz do „soukromé“ Tesly, tedy poté, co by opustila burzu. Je tudíž očividné, že Musk neměl svůj úmysl příliš dobře promyšlen, a jednalo se tak pravděpodobně o krok vedle, který stál Teslu značný propad hodnoty akcií.

Newsletter