Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabila směrem k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje pod 1,0900 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Výnosová křivka straší trhy

Prvotní optimismus ze začátku týdne neměl dlouhého trvání. Přehnané nadšení z obchodního příměří mezi Spojenými státy a Čínou vyprchalo celkem rychle. Vedle toho se objevil fenomén inverzní americké výnosové křivky, jehož dopad byl o něco zásadnější.

Byť nešlo o hlavní benchmark, kterým je rozdíl mezi výnosem 2letého a 10letého amerického bondu, padající spread mezi 3letým a 5letým dluhopisem postačil k tomu, aby na Wall Street vyvolal největší výprodej od října. Ostatně není se čemu divit, i agentura Bloomberg upozorňovala na korelaci mezi dluhopisy naznačující, že i nejsledovanější spread mezi 2letým a 10letým bondem by se v dohledné době mohl propadnout pod nulu, a výnosová křivka by tak mohla dostat negativní sklon. A právě to je signál, že trh očekává možnou recesi. Ostatně za posledních 40 let nakonec opravdu nastala, a to ve všech případech, kdy došlo na inverzi (naposledy v roce 2005 a 1998).

 A co stojí za první inverzní výnosovou křivkou amerického dluhopisového trhu za víc než deset let? Nabízí se několik vysvětlení. Pokud bychom se zaměřili na aktuální dění, nárůst krátkého konce by se dal dle některých spojit s odklonem od bezpečnějších aktiv, v tomto případě krátkodobých amerických dluhopisů, směrem k těm rizikovějším. V průběhu obchodování se však ukázalo, že tento optimismus celkem rychle vyprchal, tudíž je potřeba se poohlédnout jinde.

Zapomínat (dlouhodobě) nesmíme například na efekt kvantitativního utahování Fedu a na emisní činnost amerického ministerstva financí. Nabízí se i možnost očekávaného nárůstu amerických sazeb. Byť poslední komentář guvernéra Fedu Powella poměrně citelně ovlivnil odhad trhu, určitá obnova v tomto týdnu byla patrná. Zatímco minulý týden krátkodobá forwardová sazba OIS naznačovala predikci pouze jednoho hiku během příštího roku, aktuálně jsme na více než jednom a půl, přičemž na začátku týdne to byly zhruba dva.

Na dlouhém konci křivky naopak působí nervozita ohledně budoucího vývoje americké ekonomiky. V tom se projevuje nejen očekávaný konec úrokového cyklu Fedu, dost možná dřívější, než trh odhadoval ještě poměrně nedávno, ale i odhadované ekonomické zpomalení. K tomu přispívá nejen silnější dolar, ale i dozvuky vyšších sazeb, ukončení fiskální podpory ze strany Trumpovy administrativy a dopady obchodních sporů. To vše v neprospěch americké ekonomiky, což by ve výsledku, v případě výrazného zpomalení, resp. propadu, mohlo Fed donutit snížit sazby. Proto se investoři obrací k bondům s delší dobou splatnosti.

Hospodářský cyklus nelze zastavit. Po dlouhé době konjunktury amerického hospodářství musí nutně přijít zpomalení. Otázkou je, jak moc silné bude. Letos by americká ekonomika měla dosáhnout relativně slušného růstu na úrovni kolem 3 %. Zpomalení během příštího roku je poměrně dost očekáváné, avšak i tak by největší hospodářství světa mělo dle odhadů růst tempem o více než 2 %.

Kdy tedy čekat recesi? Podle listopadového průzkumu agentury Reuters dosahuje medián pravděpodobnosti recese během příštích dvou let 35 %, během příštích 12 měsíců pak ten samý scénář čeká 15 % dotázaných.

Byť je tedy aktuální nervozita postavena na reálných základech, s nejčernějšími scénáři netřeba, pravděpodobně, až tak spěchat. Pokud by nám měla historie posloužit jako základ k predikci, průměrný počet dní od první inverze americké výnosové křivky 2letého a 10letého dluhopisu od roku 1978 dosahuje 627,2 dnů. To by, pokud by na negativní spread sledovaných instrumentů došlo v prosinci 2018, znamenalo, že recesi americké ekonomiky můžeme čekat v září roku 2020.

Text byl napsán pro server Kurzy.cz

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter