Nad očekávání nižší výsledek kvartálního vývoje amerického indexu výdajů na osobní spotřebu podpořil korekci dolarových zisků nad 1,0800 za euro. Z měn regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se dostala pod 25,30 za euro.

Čím si dělají radost bohatí? Druhé občanství za 23 milionů dolarů

Pokud jste bohatí, můžete si pořídit krásný dům a auto. Pokud jste velmi bohatí, můžete přidat jachtu či soukromý ostrov. Ale co dál? Například druhé občanství. To se za poslední dobu stalo vedle výše jmenovaného další známkou velkého bohatství. Jaké částky jsou boháči ochotni vynaložit za druhý pas? A jaké země nabízejí své občanství k prodeji?

Pro některé je druhý pas cestou k bezpečnosti či příležitostem, pro jiného jde o symbol vysokého sociálního a ekonomického statusu. A jak uvádí nová zpráva společnosti Bloomberg, bohatí jsou za druhé občanství ochotni utratit až 23,75 milionů dolarů. Dobrými prostředníky jim k tomu mohou být programy „občanství za investici“ (Citizenship-by-Investment programs, CIPs).

Tyto programy, jak označení napovídá, umožňují získat občanství výměnou za „investici“ do dané země. Obvykle se jedná o jakousi formu přímé zahraniční investice, jejíž součástí může být podnikatelský projekt, investice do rozvoje výstavby nemovitostí či významný příspěvek do určitých fondů v rámci dané země. Spolu s občanstvím pak dotyčný získá základní práva, kterými disponuje jakýkoli jiný občan této země. Získané výhody se ovšem napříč zeměmi mnohdy velmi liší.

Kde multimilionáři tráví své víkendy?

Poradenství ohledně využívání „CIPs“ poskytuje například společnost Henley & Partners, která radí bohatým, jak mohou prostřednictvím těchto programů (a svého bohatství) jednoduše přijít k druhému pasu. Nejedná se totiž o nijak snadný proces; je potřeba projít určitou prověrkou, která odhalí nedůvěryhodné žadatele. Zmiňovaných 23,75 milionů dolarů je pak částka, kterou si za své občanství účtuje „nejdražší“ země, kterou je v rámci nového žebříčku vytvořeného agenturou Bloomberg Rakousko.

Jak uvádí server, o občanství můžete žádat ve většině zemí, avšak při splnění určitých podmínek, které mohou kromě například minimální doby pobytu obsahovat i požadavek na zřeknutí se původního občanství. Ovšem pouze 10 zemí, které vidíte v tabulce, umožňuje občanství přímo a zcela „koupit“. Jiný, o něco širší žebříček zemí, kde si můžete za určitých podmínek zaplatit druhý pas či občanství, nedávno přinesl také Business Insider.

Daňové ráje pro smrtelníky: Kde se neplatí daň z příjmu?

Po rakouském občanství je podle žebříčku Bloomberg druhým nejdražším občanství kyperské, které je často vyhledáváno kvůli tamnímu příznivému daňovému systému. Ostatně 8 z 10 jmenovaných zemí označuje Mezinárodní měnový fond jako offshore centra, tedy daňové ráje.

Kypr byl však v posledních letech také často obviňován z toho, že „prodává“ pasy ruským oligarchům, které jim pak umožňují volně cestovat po celé Evropské unii. Podobné je to i s maltskými pasy. Právě to je totiž další výhodou druhého občanství – pasy některých zemí umožňují cestovat bez víz do více než 160 států světa. Žebříček „nejmocnějších“ pasů mapuje The Passport Index, ve kterém momentálně vede Singapur se 166 zeměmi.

Jak však server Bloomberg parafrázuje Christiana Kalina, k touze po druhém občanství vedou boháče i jiné důvody. Šéf společnosti Henley & Partners vysvětlil, že ultra-bohatí si často chtějí opatřit „zadní vrátka“ v případě, že by v jejich rodné zemi nastaly sociální či politické nepokoje. Jiní jej pak používají jednoduše k demonstraci svého vysokého statusu.

Malta: Daňový super ráj a velká černá díra EU

 

Newsletter