Evropské i americké výnosy klesají. Dolar oslabil nad 1,0670 za euro. Koruna ve ztrátě nad 25,25 za euro.

ING: ČNB zvýší příští středu sazby o 0,25 pb

Díky méně posilující koruně ve srovnání s očekáváním ČNB a inflačním rizikům plynoucím z přehřátého trhu práce a silného růstu mezd očekáváme zvýšení sazeb ČNB již na následujícím měnovém jednání příští středu. Uvedl to hlavní ekonom ING Bank pro ČR Jakub Seidler.

Dodal, že díky jestřábím komentářům představitelů ČNB v minulém týdnu trh čeká červnový růst sazeb již s více než 60% šancí. Díky tomu by měla koruna reagovat na případný růst sazeb pouze mírným posílením. Naopak v případě nezvýšení sazeb by pravděpodobně dále oslabila směrem k hranici 26 Kč za euro.

„Rozhodnutí ECB o možném ukončení programu QE, ale zároveň o ponechání negativních sazeb do léta příštího roku, není dle našeho názoru pro červnové rozhodování ČNB až tak podstatné. Citlivost koruny na nižší úroky v eurozóně je v tuto chvíli velmi nízká díky její překoupenosti způsobené spekulacemi na konec kurzového závazku na přelomu let 2016/2017. Překoupenost koruny tak nyní umožňuje ČNB dělat více nezávislou měnovou politiku na ECB, protože vyšší úrokový diferenciál nevede k posilování koruny,“ uvedl Seidler.

V tuto chvíli trh nejen že očekává červnový růst sazeb s více než 60% šancí (dle 1×4 FRA), ale téměř dvojí zvýšení sazeb ČNB do konce letošního roku. Navzdory těmto očekáváním však koruna zůstává na slabších úrovních, čemuž v současnosti pomáhají také globální faktory. To však znamená, že ani dvojí zvýšení sazeb ČNB v letošním roce patrně příliš výrazný impulz koruně nedá, jelikož s tím trh již počítá. Pokud ČNB nezačne vysílat více jestřábí signály, koruna bude mít letos patrně problém se vůbec dostat k hranici 25 Kč za euro i s dalšíma dvěma hiky ČNB, dodal ekonom.

„Z výše uvedených důvodů tak předpokládáme, že ČNB zvýší sazby o 25 bodů již na svém příštím jednání a nebude čekat do srpna, kdy bude mít k dispozici novou prognózu. Většina podstatných údajů pro rozhodnutí je k dispozici a vyčkávat o další měsíc tak nebude podle našeho názoru bankovní rada považovat za nutné,“ míní Seidler.

Newsletter