Svět umírá na vlastní medicínu


09:25 • 4. dubna 2018

Tagy: zdraví, Zdravotnictví, léky, spotřebitelé

Žít v dnešním moderním světě se leckomu může zdát na první pohled poměrně jednoduché. Pokud něco nevíte, odpověď vám vždy dá Google. A když vás něco bolí? Pak si vezmete prášek, které dnes existují takřka na všechno. Expanzivním farmaceutickým průmyslem však obchází strašidlo, kterého si odborníci začali všímat teprve nedávno. A tím je odolnost vůči lékům, která je často vypěstována jejich nadměrným užíváním.

Tato poměrně nová „civilizační choroba“ je často spojována zejména s antibiotiky. Především u nich totiž platí, že je pacienti vyžadují až příliš často a lékaři jim je předepisují víc, než je nezbytně nutné. Své o tom vypovídá i následující graf ze serveru Financial Times, který na příkladě dat Spojených států z let 2010 a 2011 ukazuje, kolik receptů na antibiotika bylo na roční bázi vydáno na 1 000 lidí.

Too hot to work: Globální oteplování jako ekonomická katastrofa

Z dat vyplynulo, že na každých 1 000 Američanů je ročně vypsáno víc než 500 receptů. Vypadá to tedy, jako by v každém roce zhruba polovina Američanů užívala antibiotika. Nicméně spíše je to tak, že někteří pacienti mají spotřebu antibiotik mnohonásobně vyšší, čímž tlačí nahoru i průměrná čísla. Jak ovšem ve svém paperu zjistili Katherine E. Fleming-Dutra, Adam L. Hersh a Daniel J. Shapiro, u více jak 15 % z těchto předepsaných antibiotik nebyl důvod jej předepisovat.

Nadměrné užívání antibiotik přitom neznamená jen plýtvání a zbytečné zatěžování organismu, může klidně i zabíjet. Na často užívaná antibiotika si totiž bakterie „zvyknou“ a vytvoří si proti nim rezistenci, což způsobuje, že je již léky nedokáží zneškodnit. Jak uvádí Financial Times, na rezistenci vůči antibiotikům na světě každoročně zemře zhruba 700 tisíc lidí.

A jak naznačuje následující graf, pokud se problém nebude řešit, v následujících desetiletích budou na lékovou rezistenci na světě umírat miliony lidí. Jak říkají data ARM Review, nejhorší situace je přitom v Asii a v Africe, kde je nižší dostupnost kvalitnějších léků.

Do roku 2050 nás bude skoro deset miliard. Hrozí planetě přelidnění?

Škody na lidském zdraví a ztráty na lidských životech přitom významně dopadnou i na světovou ekonomiku. Podle odhadu KPMG by léková rezistence mohla africký kontinent do roku 2050 stát zhruba 7 % jejich hrubého domácího produktu, pokud se nic neudělá a vývoj bude pokračovat stejným směrem. Co se týče světového HDP, v průměru by mohlo jít až o 2 %. 

K podobným závěrům ohledně ekonomických ztrát došla také studie Světové banky, přičemž ta dále propočítává zvýšené náklady na zdravotní péči, pokles mezinárodního obchodu, dopad na chudobu a na zemědělskou produkci.

A co se s tím dá dělat? Především by léky neměly být předepisovány víc, než je „zdrávo“ (a to doslova). Druhou možností je pak investovat do výzkumu spojeného s lékovou rezistencí. Jak naznačuje následující graf, prostředků zde zatím příliš není. Světová banka ovšem vidí v lékové rezistenci jednu z největších hrozeb současnosti, srovnatelnou s hrozbou opakování finanční krize.

Proč investovat do zdraví

RSS

Je studentkou Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a spolupracovnicí Roklen24. Má ráda knihy, němčinu a filozofii Friedricha Nietzscheho. Zajímá se o behaviorální ekonomii.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.