Investujeme do dluhopisů. Klíčové načasování, výběr i obětování

Evropské ekonomiky stále zažívají růst. Světový ekonomický cyklus se prodlužuje, ale nese s sebou rizika. Uplynulý rok 2017 bude ve třídě aktiv s fixním výnosem zapsán jako rok s dobrými výnosy. V roce 2018 ale budou podle expertů Fidelity International výnosy této třídy aktiv většinou nižší. Není podle nich pochyb, že volání po korekcích se znovu objeví i v roce 2018. Charles McKenzie, CIO pro Fixed Income Fidelity International proto doporučuje: „V investování do této třídy aktiv se vyplatí být při výběru aktivní. V této fázi cyklu doporučujeme některé výnosy obětovat.“

Rok 2017 byl charakterizován menší aktivitou centrálních bank a hlavně selháním reakce inflace na zrychlení světového růstu. Při pohledu do budoucna narůstá riziko, že centrální banky připustí zvýšenou toleranci vůči „nízké inflaci“. Více než 25 let byly centrální banky velmi dobré v usměrňování inflace, nyní však zřejmě dosáhly svých limitů v tom, jak se dá inflace zvýšit. Asymetrie politik zaměřených na opatrnost a ​​udržení nízkých sazeb po delší dobu povzbudila růst finanční nerovnováhy. Hlavním znakem toho je dluh, který dnes dosahuje rekordní úrovně – více než 260 % světového HDP.  

Dluhopisy s investičním stupněm jsou dobře nastavené, ale je třeba moudře vybírat

Značná ekonomická dynamika a příznivé úrokové míry podpořily úvěrové trhy v roce 2017. Pokud budou tyto stabilní podmínky přetrvávat, ty nástroje, které nabízí vysoký výnos, by měly nadále výkonově růst. Rizikem ale může být rostoucí konsensus investorů ohledně obezřetnosti, zejména mezi asset managery. „Dluhopisy s investičním stupněm zůstávají velmi zajímavé, protože nabízí dostatečný polštář, aby ustály pokles ekonomiky,“ dodává Charles McKenzie.

Napjaté spready na obou stranách Atlantiku i v Asii znamenají, že je méně regionálních příležitostí než v minulých letech. Rozvíjející se trhy a jejich dluh přesto nabízí rozumný výnosový potenciál tím, že jsou blízké kvalitě dluhopisů s investičním stupněm a současně poskytují širší možnosti, co se týče rizik. Příležitostí jsou takové třídy aktiv, jakými jsou třeba hybridní dluhopisy, které přináší výnosy srovnatelné s tradičními nástroji s vysokým výnosem, ale s podkladovým úvěrovým rizikem investičního stupně.

Úvěry v pozdní fázi cyklu vyžadují připravit se na poklesy

Po devíti letech rallye v rizikových aktivech by investoři měli začít budovat svá portfolia určená pro pozdní fázi cyklu. S napjatými spready by měla ocenění hrát klíčovou roli při rozhodování jak alokovat svá aktiva.

Vzhledem k tomu, že je složité najít perfektní načasování na trzích, a i vzhledem k vyšším transakčním nákladům u úvěrů, nemusí pohotovost při alokaci aktiv stačit. Chytrá diversifikace by tak měla být klíčovým rysem portfolií pozdního cyklu. Investoři by měli snižovat koncentraci rizik, která zpravidla pocházejí z benchmarkových dluhopisů denominovaných pouze v jedné měně. Mohou tak činit dynamickým zajišťováním portfolia, pokud mají odpovídající analytické nástroje, nebo využívat úvěry ke kapitalizaci při nízké volatilitě, při současném prodeji při růstu a nákupu při poklesu.

Posledním, ale nejdůležitějším řešením je aktivní výběr dluhopisů. Malý rozptyl na úvěrových trzích znamená, že nyní je vhodná doba pro obchodování s kvalitními tituly, aniž se investor vyloženě vzdá výnosu. Například rozpětí mezi cennými papíry s ratingem BBB a BB se blíží k nejnižším hodnotám všech dob, takže investoři by se měli ptát sami sebe pokaždé, když zvyšují své riziko v honbě za výnosy. Současné prostředí může oddělit vítěze od poražených, avšak pozdní cyklus investic vyžaduje, aby investoři byli ochotni obětovat nějaké výnosy. A to je cena, která se vyplatí investovat.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter