Ideál zábavního parku? Šťastné dítě, spokojená maminka, nenaštvaný tatínek

Zábavní rodinný park Mirakulum je dnes synonymem středočeského města Milovice. Tam, kde před 30 lety sídlil ruský tankový pluk, dnes stojí desetihektarový park plný dřevěných hradů, prolézaček a bludišť. O tom, jak se zrodilo jedno z nejvíce recenzovaných zábavních zařízení v Česku, které budí zájem i u zahraničních turistů, se v rozhovoru pro Roklen24 rozpovídal zakladatel parku Mirakulum Jiří Antoš.

Jak vznikla myšlenka vytvořit zábavní park pro rodiny?

Měl jsem v tomto prostoru budovy a pozemky, které jsem využíval převážně jako sklady a zázemí pro výrobu nábytku. Trh se ale po roce 2000 natolik změnil, že moje podnikání přestalo být výhodné. Většinu produkce jsme vyváželi, takže byl pro nás pohromou padající kurz eura, jenž nás připravil o velkou část marže. Začal jsem proto pro svou truhlářskou firmu hledat jiné zaměření, kde by, pokud možno, byla jistota odbytu. Zároveň jsem se chtěl zaměřit spíše na tuzemský trh, abych se vyhnul problémům s kurzovými výkyvy.

Jak to šlo dál?

Jako ideální mi z toho vyšla výroba komponentů pro dětská hřiště, kde byly potenciálními odběrateli obce, města, školská zařízení nebo zoologické zahrady. Dílny jsem měl ale nadále v Turnově a protože herní prvky se nevyrábějí „na sklad“, tak jsem tento areál v podstatě nepotřeboval. Byl jsem tudíž nucen hledat pro milovické prostory nové využití. Zvažoval jsem například přestavbu pro bytové účely, ale ukázalo se, že je to nereálné kvůli blízkosti letiště. Poté jsem byl na pracovní cestě v Německu ve firmě, která vyrábí herní prvky z akátového dřeva jako my a zároveň provozuje zábavní park s jejich prvky.

Takže to byla inspirace od sousedů.

Ano, líbilo se mi to tam. Říkal jsem si, že by bylo dobré udělat něco podobného tady v Česku, ale pozemky v Milovicích se mi pro to v první chvíli nejevily jako vhodné. Nepřišlo mi, že je to pro tento účel až tak dobrá lokalita. Upřímně, v 90. letech, když jsem to tu kupoval, mi šlo hlavně o zdejší budovy, pozemky mi k tomu nabídli tak trochu jako bonus. A protože cena byla v té době velmi nízká, tak jsem je přikoupil. Ani jsem přesně nevěděl, jakou mají výměru.

Jak dlouho trvalo, než se park otevřel?

Pozemek jsme začali připravovat o prázdninách v létě 2010. Byla tu spousta náletových dřevin a i spousta nejrůznějšího odpadu. V zimě 2011 jsme začali síťovat, stavět podzemní chodby a herní prvky. V září 2012 jsme otevírali.

Četl jsem, že při rozšiřování území parku vám nechtělo zastupitelstvo obce pozemky prodat za cenu, kterou byste byl ochoten akceptovat. Jak se to vyřešilo?

Není to tak, že by nám pozemky nechtěli prodat. Když jsem se rozhodl to s parkem zkusit, což bylo za volebního období 2010-2014, představil jsem projekt na zasedání rady. Skončil jsem s prezentací a bylo ticho. Ozvala se jedna radní a tvrdila, že v Milovicích se nic takového nestane. Jiní se ale ptali:  „Co od nás potřebujete? My vám žádné peníze nedáme.“ Odpověděl jsem, že pozemky mám a park vybuduji na své náklady, ale že chci spolupráci s městem. S tehdejším panem starostou Lukášem Pilcem se ale dalo velmi dobře mluvit. Viděl v parku velkou perspektivu do budoucna a tato skutečnost byla zahrnuta do nového územního plánu. Pozemky parku i ty k němu přiléhající by plán změnil z „industriální zóny“ na „sport a rekreaci“. To by nám umožnilo se dál rozvíjet.

V dalším volebním období s novým vedením vstoupil volební plán v platnost, jenže nový územní plán se do voleb v roce 2018 neschválil. Myslím, že roli sehrál i pozitivní vliv parku na město a synonymem Milovic přestali být Rusové a začalo být Mirakulum.

Jaká je situace v současnosti?

Potom, co územní plán vstoupil v platnost, jsme začali s radnicí jednat o nákupu pozemků, které bezprostředně sousedí s parkem. Po několika kolech jednání jsem ale dospěl k závěru, že bude lepší ještě počkat. Pozemky tak zatím máme ve výpůjčce, byť se stále připravujeme na jejich budoucí koupi.  Vyřešili bychom parkování a ulevili bychom přilehlým ulicím, pomohlo by to rozvoji parku a následně i rozvoji města.

Jak moc jsou pozemky po ruské posádce zdevastované?

Sídlil zde tankový pluk a stály tu plechové haly, takže tu zůstaly základy po halách a snad kilometry kabelů. Ekologická zátěž ale nebyla tak velká, jak si všichni lidé myslí.

Kdybyste měl někomu, kdo park vůbec nezná, Mirakulum krátce charakterizovat. Co byste zdůraznil? Co je hlavním lákadlem?

Park je naplněný den pro celou rodinu. Jsme rodinný park. Není to ale jen nálepka. Snažíme se to označení přesně naplňovat. Mým ideálem je šťastné dítě, spokojená maminka a nenaštvaný tatínek.

Po celém prostoru parku jsou rozmístěna občerstvení a toalety. Máme tu piknikové louky, kuřácké zóny. Protože když kuřák přijede v 10 a odjíždí v 18, tak po něm nemůžeme chtít, aby celý den nekouřil.  Snažíme se, aby koncepce parku byla co nejpřátelštější a aby byl prožitek rodiny intenzivní. Zároveň by si ale měli mít rodiče místo, kde si odpočinout. Často se tu stává, že rodič pracuje na notebooku uprostřed louky a starší děti „vypustí“. Tady se projevila i moje zkušenost jako otce, který s potomky navštívil celou řadu různých zařízení.

Navštěvovali jste i zábavní parky?

Hodně jsme jezdili po zoologických zahradách. Spousty parků jsem projel až v okamžiku, kdy jsem se rozhodl zbudovat Mirakulum. Projel jsem hodně parků v Německu a vadilo mi, že ne ve všech se dobře najíte. Občerstvení by mělo být přijatelné a dostupné. Tím myslím rovnoměrně rozložené po celém areálu. Snažíme se eliminovat fronty, ale při velké návštěvnosti je to složité. Personál je ale vedený k tomu, aby zákazníky odbavoval co nejrychleji. Rozhodně se tak ale nesmí dít na úkor kvality.

Jaké jídla v parku nabízíte?

Máme tu hotová jídla, ale i fastfood. Děti prostě chtějí hranolky. Jedna recenze nás kdysi vybízela, abychom úplně zrušili smažená jídla. Nemůžu ale zrušit něco, po čem je největší poptávka. Myslím, že k výletu tak trošku patří i něco, co není úplně zdravé. Naším cílem není kdovíjaký gastronomický zážitek, chceme, aby se u nás lidé za slušné peníze dobře najedli. Podle recenzí se nám to povedlo.

Které recenze sledujete a jak moc na ně dáváte důraz?

Dříve to bylo hlavně na Facebooku, nyní je nejvíce recenzí na Google. Já si vždy zobrazuji nejnovější a čtu je.

Jak často?

Každý den. Hodně s nimi pracujeme, proto bych rád tímto poděkoval všem přispěvatelům. Občas se snažím i odpovídat, byť to není často. Raději nechám na lidech, aby si udělali vlastní názor. Na Googlu máme známku 4,8 z 5, což si myslím, že je hodně dobré. Často se objevují připomínky, které jsou i neopodstatněné, ale to k tomu patří.

Jak jste na tom s návštěvností mimo prázdniny? Je všechno v provozu?

Otevřeno máme od poloviny dubna do konce října. V dubnu a říjnu jen o víkendech, květen a září je otevřeno každý den mimo pondělků a zbylé měsíce je otevřeno nonstop. Atrakce jsou v provozu všechny, občerstvení otevíráme podle návštěvnosti a třeba i podle počasí. Podle předpovědi počasí se dá odhadnout, kolik asi přijede lidí. Tím se řídí třeba i počet brigádníků, kteří obsluhují pokladny, vstup a parkoviště.

Rok 2019 je pro vás tedy zatím dobrý.

Ačkoli se to může zdát, velké vedro není pro park zrovna dobré. Naštěstí máme vodní svět a díky tomu na nás ani extrémně horké počasí výrazně nedopadá. Lidé chodí méně, ale pořád chodí. Teď naštěstí počasí začíná být solidní… Musíme se prostě vyrovnat s každým počasí.

Vodní svět tu ale nebyl od začátku.

Máte pravdu, přibyl později. Celý park byl stavěn v etapách a první etapa byla tak třetina nabídky, co máme dnes.

Máte k dispozici nějakou statistiku, co se týče zahraničních návštěvníků?

Monitorujeme SPZ, takže máme statistiku krajů i zemí. Dlouho vedli Slováci a Němci, ale v poslední době jsme se marketingově zaměřili na polské Dolnoslezské vojvodství, a tak už jsou Poláci na prvním místě. Rádi do Česka cestují, je jich hodně a mají to blízko. Potřebovali jsme, aby odbočili, když jedou do Prahy, Liberce, Krkonoš nebo Dvora Králové, protože tam je polských turistů poměrně dost.

Viděl jsem, že máte partnerství s Českou pojišťovnou. Jak jste získali tak velkého partnera?

Přesvědčili jsme je. Na začátku jsme oslovili řadu firem, ale neměly zájem. Nyní se situace otočila, řada firem nám spolupráci nabízí a my si partnery můžeme vybírat. První návštěva z České pojišťovny tu byla sice ještě na staveništi a v holinkách. Vycítili ale, že by to mohl být dobrý projekt. Asi se jim líbilo, že je to pro rodiny a uvěřili možnému úspěchu.

Máte pocit, že se parku vede dobře?

Ano. Máme trvale slušnou návštěvnost a dobré recenze na Googlu. Nebavíme se o 300 či 400 recenzích. Ke včerejšímu dni (1. srpna pozn. red.) jsme překonali 8000 recenzí, což má málokterý subjekt v Čechách. Park vzbudil zájem a to mě těší.

Jaká je vaše vize do budoucna?

Samozřejmě přikoupit pozemky, zvětšit park a mít soběstačné parkoviště. Co se týče atrakcí, nápady máme. Chtěli bychom park hodně posunout. Jednáme s dalšími firmami, protože některé věci už nejsme schopni udělat sami.

Jiří Antoš se vyučil truhlářem a poté vystudoval střední průmyslovou školu. V roce 1993 založil se svým kamarádem společnost TR Antoš a Hejtmánek – nynější TR Antoš, která v současnosti vyrábí dětská hřiště. Od roku 2010 začal Jiří Antoš v Milovicích na Nymbursku stavět naučný a zábavní park Mirakulum. První návštěvníky přivítal v roce 2012.

Newsletter