Brity čeká klíčový týden. Američané budou slavit Díkůvzdání


08:40 • 19. listopadu 2018

Tagy: RoklenFx, forex, fx, koruna, euro, dolar, EURCZK, EURUSD, USDCZK, Brexit, Velká Británie, libra

V uplynulém týdnu bylo jednou z hlavních událostí jednání mezi Velkou Británií a Evropskou unií ohledně brexitu. Také tento týden bude dění v Británii zásadní a dá se čekat, že libra bude pod tlakem. Američané budou ve čtvrtek slavit svátek Díkůvzdání. Burzy budou po celý den zavřené, kratší bude i páteční obchodování. Dolar začíná nový týden nad úrovní 1,1400 EURUSD a koruna k euru kolem 26 EURCZK. 

Britská premiérka Theresa Mayová televizi Sky News řekla, že tento týden bude pro budoucnost země klíčový. Podle jejích informací jí v tuto chvíli prý nehrozí hlasování o vyslovení nedůvěry. Šéf labouristů Jeremy Corbyn uvedl, že strana návrh brexitové smlouvy v parlamentu nepodpoří. Proti Mayové jsou také někteří členové její vlastní strany. Hlavní jednání bude až v neděli, kdy bude Evropská rada schvalovat návrh smlouvy o vystoupení Británie z unie.

Nedávný průzkum ukázal, že 54 procent Britů je pro setrvání země v Evropské unii a vypsání nového referenda o odchodu Británie z EU by chtělo 55 procent dotázaných.

Euru koncem minulého týden také pomohla zpráva, že italský premiér Giuseppe Conte bude spolupracovat s EU na rozpočtu své vlády v příštím roce, který Brusel odmítl. Dolar oslaboval poté, co představitelé Fedu varovali před zpomalením hospodářského růstu.

S kritikou Itálie přišel v pátek šéf Evropské centrální banky Mario Draghi na konferenci ve Frankfurtu. Upozornil na to, že vysoce zadlužené země by neměly i nadále zvyšovat svůj dluh a všechny země by měly respektovat pravidla unie. K měnové politice potvrdil, že kvantitativní uvolňování by mělo skončit na konci roku. Vliv růstu mezd na inflaci podle něj zůstává i dál slabý.

Dnešek je chudší na makrodata, podobné to bude i ve zbytku týdne. Dnes dopoledne bude zveřejněn report ECB o finanční stabilitě. V debatě v dnes vystoupí prezident sanfranciského Fedu John Williams. Ve čtvrtek bude zveřejněn zápis z posledního zasedání ECB.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1407 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,46 bodu. Během dne by se kurz měl pohybovat v rozmezí od 1,1298 do 1,1402 EURUSD.*

Koruna minulý týden vůči euru oslabila nad úroveň 26 korun za euro. Kurz se tak dostal na nejslabší úroveň od července letošního roku. Tento týden je bez dat z domácí ekonomiky. České měně mohla v pátek pomoci zpráva o růstu cen výrobců. Ceny průmyslových výrobců se v říjnu meziročně zvýšily o 3,9 procenta. To je nejvyšší tempo růstu od ledna roku 2012.

Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,99 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,94 až 26,03 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,80 až 23,00 USDCZK.* 

Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.