Hrozba IT věku? Přes 70 milionů tun e-odpadu


09:37 • 2. prosince 2017

Tagy: odpad, Technologie, ekologie, životní prostředí

Když se řekne recyklace, většina lidí si představí barevné kontejnery na sklo, papír a plast. V souladu s požadavky evropské obalové směrnice recyklují země Evropské unie v průměru zhruba 65 % obalového odpadu, což se zdá být jako velmi úctyhodný výsledek. Ačkoliv se o těchto odpadech často hovoří, ve skutečnosti představují jen něco přes 10 % celkového množství odpadu. O čem většinou nepadne ani zmínka, je elektronický odpad (e-waste), který sice co do množství také nepředstavuje nijak významnou složku, o to však může být nebezpečnější.

Podle dat Eurostatu se v zemích Evropské unie recykluje zhruba 30 % e-odpadu, což se zdá být v porovnání s obalovým odpadem poměrně málo. Ohniskem problému s e-odpady se však zdá být zejména východní a jihovýchodní Asie, kde se tamní rychle rostoucí ekonomiky soustředí spíše než na environmentální udržitelnost právě na rychlý ekonomický rozvoj. Odpadový průmysl ovšem rozvinuté a rozvíjející země spojuje více, než je na první pohled patrné.

Ekologická katastrofa: Odpad z pet lahví váží téměř jako lidstvo

Jak informoval server Quartz na základě dat e-waste monitoru Univerzity OSN, mezi roky 2010 a 2015 zde objem elektronického odpadu vzrostl o 63 %. Nejvyšší nárůst, a to o 107 %, zaznamenala Čína, která je také bezkonkurenčně největším producentem elektronického odpadu v rámci regionu. V roce 2015 zde bylo zaznamenáno přes 6,68 milionu tun e-odpadu. Přitom lze předpokládat, že v dalších letech bude toto množství ještě vyšší.

Jak však informoval server Green Tech Challenge, elektronický odpad není jen problémem Asie. V tomto roce se předpokládá nárůst globálního e-odpadu o 33 % na 72 milionů tun ročně. Kromě Asie by k tomu měly nejvíce přispět Spojené státy a Evropa, přičemž nejvyšší nárůst by měla zaznamenat opět Čína. Když ovšem mluvíme o produkci odpadu v Číně, není to finální číslo, jelikož je sem dováženo velké množství odpadu z vyspělých zemí za účelem recyklace, z čehož se za poslední dobu stal poměrně lukrativní byznys. Podobně to funguje i v Indii.

Jedná se přitom jak o obalový či textilní odpad, tak i o netříděný odpad, ale ve velké míře právě o elektronický odpad. Dopravci tak na Západ dovážejí zboží a nazpátek si vezou vysloužilé spotřebiče a elektroniku, přičemž v Číně je levná pracovní síla rozebere a zpracuje. A protože jsou zde stále velmi chabé ekologické předpisy, značně tím trpí tamní životní prostředí. Čínská vláda však v nejbližší době plánuje dovoz alespoň některých druhů odpadů zakázat.

Miliardy v odpadcích. Kde se s jídlem plýtvá nejvíce?

 

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.