Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Koruna lídrem regionu

České měně se v posledních dnech daří. Zatímco před necelým měsícem hravě prorazila hranici 26,00 za euro, dnes se již obchoduje na o necelých deset haléřů silnějších pozicích. Zcela se tak v tomto týdnu vymkla trendu ostatních měn regionu, konkrétně polského zlotého a maďarského forintu, které vůči euru oslabují.

Pravdou je, že v případě koruny nebylo v posledních dnech příliš faktorů, které by se daly označit za jasné katalyzátory zmiňovaného pohybu. Dobrá nálada na globálních trzích ze začátku týdne dlouho nevydržela, a euro se tak společně s regionem střední a východní Evropy vydalo zpět ke slabším pozicím. Jediným konkrétním fundamentem bylo zveřejnění vývoje reálných mezd v ČR za třetí kvartál, které vykázaly oproti predikci trhu i ČNB vyšší čísla.

Domácí měna má sice prostor pro posílení, avšak v krátkém období ji bude omezovat tzv. efekt konce roku spojený s odvody bank do Rezolučního fondu. V minulém roce byl tento efekt nejcitelnější v posledním obchodním týdnu prosince. Dnes při pohledu na měsíční forward EURCZK je patrné, že se síla efektu prozatím plně neprojevila. Ve srovnání s rokem 2017 je aktuální posun prozatím minimální.

Z dlouhodobého hlediska by domácí měnu – vzhledem k aktuální omezené efektivnosti úrokového diferenciálu – podpořilo například to, pokud by se ČNB rozhodla zbavit části devizových rezerv nahromaděných během období kurzového závazku.

Co se týče dat, dnes budou zveřejněny maloobchodní tržby za říjen. „Po zklamání z minulého měsíce se maloobchod vrátí k vyššímu růstu. Očekáváme, že meziroční růst by měl atakovat hranici pěti procent,“ uvedl ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „I nadále se tak projevuje růst příjmů domácností, a to jak extensive margin – vyšší zaměstnanost, tak intensive margin – posun příjmové distribuce pracujících. Oba efekty pozitivně ovlivňují výsledky maloobchodních tržeb,“ dodal.

Aktuálně se v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,91 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,58 až 25,91 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,70 až 22,88 USDCZK.* 

Euro se po zpevnění ze začátku týdne posunulo zpět ke slabším pozicím poblíž hranice 1,1300 EURUSD. V rámci včerejšího dne společnou měnu lehce podpořil výsledek indexu PMI segmentu služeb eurozóny. Vedle toho sehrálo roli i uzavření amerických trhů spojené s minimální likviditou. Dnes již pozoruje návrat síly dolaru.

Dnešní kalendář zahraničních dat bude plný zejména v USA. Zveřejněn bude Národní report zaměstnanosti agentury ADP či index PMI a ISM segmentu služeb.

Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1324 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,12 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1294 do 1,1421 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

Newsletter