Americké výnosy klesají rychleji než evropské. Dolar v lehké ztrátě nad 1,0650 za euro. Z měna regionu je v zisku koruna a zlotý. Domácí měna se obchoduje nad 25,25 za euro.

Italský podpis (nejen) na euru

Politicky bouřlivý víkend je za námi. Dvě hlavní otázky, které tížily především euro, byly zodpovězeny. Jak? Německá koalice byla posvěcena, což je pro evropskou měnu pozitivní. Opakem, alespoň při pohledu na vývoj kurzu, je, byť stále předběžný, výsledek italských voleb.  

Jak napsala agentura Reuters, Italové se hromadně odvrátili od mainstreamových stran a dali přednost těm, které se vyznačují jako antisystémové a euroskeptické. Nejvíce hlasů dle předběžných výsledků získalo Hnutí pěti hvězd (32 %), o pět procentních bodů více má ale středopravá koalice, kde, jak uvádí Reuters, patří k nejsilnějším stranám Berslusconiho Vzhůru Itálie a euroskeptická Liga severu. Vládnoucí Demokratická strana expremiéra Renziho zřejmě skončila na třetím místě a dle dostupných informací odchází do opozice.

O něco pozitivnější zprávou pro euro bylo odsouhlasení velké německé koalice, kde se celkem 66 % hlasů v rámci vnitrostranického referenda sociálních demokratů (SPD) vyslovilo pro spolupráci s Merkelovou a s CDU/CSU. Toto číslo bylo oproti odhadům mnohem vyšší.

 

Aktuálně jsme však v situaci, kdy se na trzích podepisuje především dění v Itálii (vedle eura padají i italské akcie, výnosy tamních bondů naopak rostou). Investory tak během dnešního dne bude zřejmě ještě tížit fakt, že se Italové natolik přiklonili k antisystémovým stranám. Na druhou stranu, trhy by se z politických dopadů mohly relativně brzy oklepat a navrátit se zpět k událostem, které určovaly jejich směr ještě před víkendem.

Jedná se především o Donalda Trumpa a jeho zavedení cla na hliník a ocel. Blonďatý státník by se totiž nemusel zastavit pouze u těchto komodit. Již v sobotu na svém Twitteru totiž pohrozil zavedením daně na dovoz automobilů z EU. Reagoval tak na informaci o tom, že EU zvažuje 25% clo na některé výrobky dovážené ze Spojených států. 

 

Co se týče dnešního dění, vedle dozvuků italských voleb by se na trzích, byť mnohem mírněji, mohla podepsat vlna výsledků indexu PMI segmentu služeb z Francie, Německa, eurozóny a Velké Británie. Ten samý ukazatel doplněný o index ISM služeb bude poté zveřejněn i v USA. Ve zbytku týdne bude klíčový čtvrtek, kdy proběhne zasedání Evropské centrální banky,  v USA se pak v pátek dočkáme tvorby nových pracovních míst vyjma zemědělství (tzv. non-farm payrolls).

Aktuálně se euro vůči dolaru obchoduje na 1,228 EURUSD. Během dnešního dne by se jeho kurz měl pohybovat v rozmezí 1,229-1,235 EURUSD.*

Dopady evropského politického dění se začínají podepisovat i na koruně, která padá společně s některými měnami regionu, např. s polským zlotým. Měny tzv. bezpečných přístavů, jako je japonský jen a švýcarský frank, naopak zpevňují.

Tento trend se pravděpodobně udrží i po zbytek dne, jelikož nás žádná domácí data, která by mohla koruně jakkoliv pomoci, nečekají. Ve zbytku týdne se pak budeme soustředit především na nezaměstnanost za únor (čtvrtek), růst mezd za 4. kvartál 2017 (pátek) a na únorovou inflaci (rovněž pátek).

Koruna se obchoduje na 25,38 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,37 až 25,43 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,56 až 20,69 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter