Známe vítěze krajských kol Ekonomické olympiády 2018/19


18:05 • 28. února 2019

V prestižním celorepublikovém finále Ekonomické olympiády bude letos soutěžit 50 středoškolských studentů ze všech 14 krajů České republiky. Jejich jména dnes zveřejnila nezisková organizace Institut ekonomického vzdělávání z.ú. (INEV), která soutěž ve znalostech o ekonomii a financích pořádá a odborně garantuje. Složení finalistů určila krajská kola soutěže, v nichž nastoupilo 740 středoškoláků.

Největší soutěž ve znalostech o ekonomice a financích v Česku, konaná pod záštitou viceguvernéra České národní banky, vyvrcholí celorepublikovým finále 23. května v reprezentačních prostorách ČNB v Praze. V posledním, nejužším finálovém kole zde nakonec 10 nejúspěšnějších z 50 pozvaných finalistů usedne před odbornou porotu, aby se utkali o prestižní místo vítěze třetího ročníku Ekonomické olympiády.

Ekonomická olympiáda přispívá k rozvíjení znalostí studentů a k jejich lepší orientaci v základních ekonomických a finančních otázkách. Mimo to poskytuje cenný obraz o úrovni ekonomické a finanční gramotnosti středoškoláků napříč celou republikou.

Celkově se letos Ekonomické olympiády zúčastnilo rekordních 15 000 studentů ze čtvrtiny středních škol z celé ČR. To byl více než trojnásobek počtu účastníků školních kol premiérového ročníku před dvěma lety.

„Mnozí studenti mají skvělé a vytříbené ekonomické myšlení. Podle našich očekávání se gymnazisté více trápili s úrokovými počty oproti studentům z obchodních akademií a dalších odborných škol. Na druhou stranu lépe zvládali popsat ekonomické principy zdanění a nesoustředili se tolik na právní podstatu věci,“ uvedl autor testů a člen správní rady INEV Pavel Potužák.

„Nejvíce nás trápí skutečnost, že naprostá většina středoškolských studentů potřebuje daleko lépe porozumět aplikaci základního analytického nástroje ekonomie, a sice modelu poptávky a nabídky. Utvrzuje nás to v našem přesvědčení, že výuce elementárních principů ekonomie na středních školách je třeba se věnovat ještě více než dosud. Znalost těchto principů je nezbytná pro konzistentní myšlení, pro rozbor hospodářské politiky vlády i Evropské unie i pro správnou analýzu příchozích dat z reálného světa,“ dodal Pavel Potužák.

Jak dopadla krajská kola? Nejsilnější zastoupení má ve finále Jihomoravský kraj, za který nastoupí 12 finalistů, následuje hlavní město Praha, které má 10 finalistů. Dle pravidel soutěže do finále postupují vždy dva nejlepší studenti z kraje, které do obvyklé finálové padesátky doplní soutěžící dle dosaženého počtu bodů v písemném testu olympiády.

Výsledky krajských kol a jmenný seznam letošních finalistů jsou zveřejněny na webových stránkách https://ekonomickaolympiada.cz.
Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.