Británie zasahuje proti bitcoinu. Chce regulaci pro celou EU

Britská vláda plánuje zrušit anonymitu bitcoinu a dalších kryptoměn. Nová regulace má již brzy začít platit v celé EU. Důvodem je snaha zabránit využívání digitálních měn pro praní špinavých peněz a financování terorismu.

Zprávu přinesl britský deník The Daily Telegraph. Server ZeroHedge uvádí, že zveřejnění této informace bylo zřejmě příčinou nedělního náhlého pádu ceny bitcoinu z téměř 12 000 USD směrem k 10 600 dolarům.

Konec anonymity

Dosud mohl s bitcoiny a dalšími digitálními měnami obchodovat kdokoli naprosto anonymně, což je činilo atraktivní pro různé nelegální aktivity a pro ty, kdo se chtěli vyhnout placení daní. Britské ministerstvo financí se proto rozhodlo zakročit a plánuje zavést regulaci, která má uvést trh kryptoměn v soulad s legislativou zaměřenou proti praní špinavých peněz a financování terorismu.

„Tyto nové formy směny se rychle rozšiřují a my musíme zajistit, že nezůstaneme pozadu. To je zvláště důležité v souvislosti s praním špinavých peněz, terorismem či čistou krádeží,“ řekl pro Telegraph člen britského parlamentního výboru pro rozpočtové a finanční záležitosti John Mann.

Kybernetická kriminalita stojí ročně světovou ekonomiku zhruba 450 miliard dolarů

Podle nových pravidel budou mít obchodní platformy, které obchodují s kryptoměnami, i  poskytovatelé kryptoměnových peněženek povinnost provádět u zákazníků due diligence a hlásit podezřelé transakce.

Celá EU. Již brzy.

Jen na britské úrovni by však taková legislativa neměla na trh s kryptoměnami valný dopad, neboť Velká Británie je na tomto trhu jen velmi malým hráčem. Proto prý mají být nová pravidla implementována napříč celou Evropskou unií. Očekává se přitom, že začnou platit ještě do konce roku, případně na začátku roku 2018, uvedl podle britského serveru Telegraph britský ministr financí.

Pozitivní dopad regulací kryptoměn

Stephen Barclay, ekonomický tajemník ministerstva financí, nastínil podle listu The Guardian plány vlády v písemné zprávě parlamentu již v říjnu: „Vláda Velké británie v současné době projednává změny ve směrnici proti praní špinavých peněz, které začlení platformy pro směny virtuálních měn a poskytovatele klientských peněženek do regulace zaměřené proti praní špinavých peněz a financování terorismu. Výsledkem bude dohled národních úřadů příslušných pro tyto oblasti nad aktivitami těchto společností.“

Vláda podporuje záměr, který je za těmito změnami, potvrdil Barclay. „Očekáváme, že jednání budou dokončena na úrovni EU koncem roku 2017 nebo začátkem 2018,“ dodal.

Budou následovat další?

Není vyloučeno, že takovýto krok budou následovat i další státy. Kryptoměny jsou trnem v oku vlád a finančních regulátorů již delší dobu a zdá se, že některým pomalu dochází trpělivost. Například americký vládní úřad pro výběr daní IRS (Internal Revenue Service) požaduje prostřednictvím kalifornského soudu po digitální směnárně Coinbase, aby jí poskytla osobní údaje svých uživatelů, jejichž účty dosáhly minimálně ekvivalentu 20 000 USD v jakýchkoli typech transakcí v jakémkoli ročním období v letech 2013 až 2015. Podle serveru diit.cz se tato kritéria vztahují na cca 15 tisíc uživatelů a jejich zhruba 9 milionů transakcí.

Kryptoměny? Máme 2,5 miliardy lidí hrajících na globálním hřišti

Stiglitz chce zakázat bitcoin. Má to vůbec smysl?

IRS přitom o zásah soudu žádala již před rokem, kdy požadovala údaje o více než milionu uživatelů. Podle ní totiž pouze 802 amerických občanů uvedlo v daňových přiznáních pro rok 2015 majetek v kryptoměnách. Pak se měl počet dotčených uživatelů snížit asi na polovinu a nakonec, po zásahu právníků Coinbase a argumentací na základě vyjádření vládních právníků, byl celkový počet dotčených uživatelů redukován na 15 tisíc.

Perzekuce fandů kryptoměn pokračuje? Zákaz směny za jüan?

Newsletter