Chlupáči na akciových trzích. Medvědí rodina se ještě rozroste

Závěr letošního roku přivábil na trhy medvědy. Již několik akciových indexů totiž od svého letošního vrcholu spadlo o více jak 20 %, což je vývoj, který označujeme za začátek medvědího, tedy klesajícího trendu. Otázkou tak bezesporu je, zda se medvědí rodina rozroste o další členy. Podíváme-li se na dosavadní propady dalších světových indexů ze svých maxim, jako například amerického S&P 500, evropského Stoxx 600 nebo i celosvětového MSCI (-16 až -18 %), tak je velmi pravděpodobné, že k německému, italskému, japonskému nebo hongkongskému chlupáčovi se přidají další kamarádi.

Nejistotu na trzích, kterou doprovázejí výprodeje akcií, způsobuje několik faktorů. Hlavním tématem jsou vyjednávání o obchodní dohodě mezi Spojenými státy a Čínou, podmínky brexitu, italské veřejné finance nebo měnová politika ve Spojených státech. Všechny tyto faktory umožnily vystřídat stádo býků partou medvědů.

Oficiální odhady našich kolegů ze Société Générale vývoji akciových trhů v příštím roce nakloněny nejsou, a to zejména z důvodu očekávané recese ve Spojených státech v první polovině roku 2020. Akcie totiž ekonomický cyklus předbíhají o zhruba 6 až 9 měsíců. Při pohledu na hlavní indexy na konci příštího roku tak budeme zřejmě pozorovat jejich nižší hodnotu ve srovnání s tou dnešní. Přesto by první polovina roku 2019 mohla přinést určitou úlevu. Osobně bych si vsadil, že se podaří nalézt Spojeným státům a Číně kompromis, že brexit se bude konat v jeho měkčí formě a že měnová politika Fedu nebude přísnější, než se v dnešní době očekává. S předpokládaným rychlejším ekonomickým růstem v eurozóně po slabších kvartálech letošního roku by tak tento scénář měl uvolnit na trzích napětí a pomoci akciovým indexům zkorigovat stávající ztráty.

Relativně lépe by se mělo v příštím roce dařit akciím v asijsko-pacifickém regionu. Japonský medvěd by ve skupině bručounů neměl mít silné postavení kvůli solidní spotřebě domácností, investicím a přetrvávající uvolněné měnové politice. Indické akcie by měly podpořit proreformní kroky tamní vlády a spíše holubičí postoj nově jmenovaného guvernéra centrální banky. Čínské akcie jsou zajímavé z pohledu relativního ocenění a možného ohlášení ekonomických stimulů ze strany vlády.

Od února 2017 do prvního kvartálu 2018 panovala na českém trhu silná nadvláda býka. Zejména v letošním druhém čtvrtletí mu ale začaly docházet síly, které se mu sice ještě během léta podařilo alespoň částečně načerpat zpět, nicméně tuhý boj s přicházejícím medvědem ze Vsetínska ho opět oslabil. Index PX tak od svého únorového vrcholu ztratil již více jak 12 %. Naše odhady cílových cen pro jednotlivé akciové tituly obchodované na tuzemském parketu ale vsází přeci jen na vítězství býka. Nejvíce se nám líbí akcie bankovních domů, které by měly těžit ze stále příznivého hospodářského růstu a zvyšujících se úrokových sazeb. Rostoucí ceny elektřiny by pak měly hrát do karet akcionářům ČEZ. Akcie O2 Czech Republic nebo Philip Morris ČR nabízejí atraktivitu ve vysokém dividendovém výnosu. Celkově jsme ale pozitivní na všechny akcie a držíme pro ně nákupní doporučení s výjimkou textilky PFNonwovens. Ač se nám její dlouhodobý příběh líbí, aktuálně nevidíme stimul, který by cenu její akcie posunul výrazně výše. Proto ji doporučujeme nyní držet.

V globálu lze říci, že medvědi s největší pravděpodobností svoji nadvládu na akciových parketech v následujícím roce posílí. Přesto bychom tu a tam mohli na trzích nalézt osamoceného býka.

​​​​​​​Text byl původně napsán pro Hospodářské noviny

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter