Města v bublině. Kde (ne)hrozí splasknutí?


16:31 • 19. února 2018

Tagy: reality, bublina, nemovitosti, Evropa, Kanada

V kanadském Torontu vzrostly ceny nemovitostí za posledních pět let o 50 procent. Londýnské nemovitosti pak dnes koupíte o 15 procent dráž v reálném vyjádření oproti době před finanční krizí. Obě tato města tak patří do skupiny těch, v jejichž případě se dá hovořit o nafukující se realitní bublině, uvedl server Visual Capitalist.

Švýcarská banka UBS nedávno provedla analýzu světových měst a jejich realitního trhu spadající pod název Global Real Estate Bubble Index. Podle výsledků čelí největšímu riziku realitní bubliny celkem osm světových měst, přičemž nejhůře je na tom Toronto, Stockholm a Mnichov.

Pro mnohé finanční instituce či movité investory představuje investice do nemovitostí ve finančních a hospodářských centrech, jako jsou New York, Londýn a Hongkong, určitý pocit jistoty. Dává to smysl, výše zmíněná města pravděpodobně z kurzu jen tak nevyjdou, navíc jejich vysoká hustota zalidnění a zástavba figurují jako určitá jistota toho, že nabídka kvalitních nemovitostí přímo v centru je omezená.

Co se ale stane, když příliš mnoho investorů začne investovat do jednoho tipu aktiva? Podle UBS je následné zvýšení cen nemovitostí v některých městech neudržitelné. Proto by se výše zmíněná osmička nejrizikovějších mohla zanedlouho dočkat i splasknutí nafukující se bubliny

Rok Psa na čínských trzích. Štěňata, top psi a ti zatoulaní

Mezi vyznačenými městy na infografice níže byla jen tři, kde se cena nemovitostí v loňském roce nezvýšila. Byl to Singapur, Milán a překvapivě Londýn, kde se realitní rozmach, zdá se, zpomalil. Velmi dobrá situace panuje i v severoitalském Miláně. To je město s vůbec nejlépe dostupnými realitami v Evropě. Jeho obyvatelé musí pracovat v průměru pouze 5,7 let, aby si mohli dovolit pořídit byt o rozloze 60 metrů čtverečních.

 

RSS

Student navazujícího magisterského studia Národohospodářské fakulty Vysoké školy ekonomické v Praze. Jeho oborem je hospodářská správa a hospodářské a politické dějiny 20. století. Zajímá se o ekonomii, finanční trhy a politiku.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.