Panika na trzích? V Morgan Stanley vás odteď uklidní robot


10:11 • 5. června 2018

Tagy: trh, Wall Street, investice

Podle teorie efektivních trhů se na finančních trzích pohybují výlučně racionální a informovaní investoři, kteří se v každém okamžiku na základě dostupných dat a faktů a na základě svých nejlepších odhadů snaží odhalit ziskové příležitosti. Těmi jsou myšleny zejména nadhodnocené akcie, které je výhodné prodat, a ty podhodnocené, které je naopak výhodné koupit. Pokud se ovšem takto chovají všichni tržní účastníci, brzy jsou všechny ziskové příležitosti neutralizovány, a každá jednotlivá akcie tak stojí přesně tolik, kolik stát má.

Takové finanční trhy přirozeně neposkytují podmínky proto, aby na trzích vznikaly nějaké bubliny či následné paniky z jejich splaskávání. Vadou na kráse této teorie je ovšem to, že ke vznikům takových bublin a následných panik – spojených s masovými výprodeji a velkými kapitálovými ztrátami pro investory – ve skutečnosti čas od času dochází.

Behaviorální finance: Hladový trader je nebezpečný trader

Jiný obrázek o chování finančních trhů však poskytují behaviorální finance, které připouštějí, že ne všichni investoři se za každých podmínek chovají racionálně a dokáží zachovat chladnou hlavu i v případě, že vše nejde podle plánu. Jinými slovy, investor není robot, ale člověk z masa a kostí, s kterým často cloumají emoce. A dvojnásob to platí v případě, pokud jde o velké peníze.

A právě proto se společnost Morgan Stanley rozhodla, že robota využije k tomu, co mu jde nejlíp, a tím je zůstat chladně smýšlejícím robotem i tehdy, kdy se všechno kolem hroutí. Jak informoval server Business Insider, investiční banka z Wall Street začala využívat umělou inteligenci k tomu, aby uklidnila své bohaté klienty, když na trhy přichází panika. Impulsem jí k tomu byly tisíce výbušných emailů a desítky hodin protelefonovaných s klienty, které provázely takřka každý výraznější pokles na trzích.

Avšak zatímco existuje řada důkazů o tom, že s lidskou psychikou to jde během finančních krachů pěkně z kopce, je otázkou, zda se člověk nechá uklidnit robotem, který jeho pocitům z principu nemůže rozumět. Nicméně klienti Morgan Stanley patrně nebudou vědět, že je uklidňuje robot (pokud si to tedy nepřečtou v médiích). Speciálně vytvořený algoritmus totiž shromáždí informace ze sociálních médií a dalších zdrojů a pošle vám uklidňující e-mail, který bude vypadat, jako kdyby ho napsal člověk.

 

Příklad takové konverzace vystrašeného klienta a robota poskytuje server Bloomberg:

Zákazník: Trhy jsou dole! Chci prodat všechno!

Morgatron 2000: Obávám se, že vás to nemohu nechat udělat, Davide.

Zákazník: Co tím myslíte?

Morgatron 2000: Četl jsem váš Facebook, Davide. Vím, že malá Felicity začíná v příštím roce na Spence (pozn. škola v New Yorku); nemůžete si to dovolit, pokud teď vše prodáte.

Zákazník: Myslím, že máte pravdu.

Morgatron 2000: A z jejích příběhů na Instagramu si nejsem jistá, zda bude moci dostat toho koně, to není levná záležitost. 

Zákazník: Počkejte, co …

Morgatron 2000: Také vím o tvých kokainových zvycích, Davide; pokud teď vše prodáš, všechny ty peníze poputují přímo do tvého nosu.

Zákazník: Jak …

Morgatron 2000: Takže už nemluvíme o prodeji, v pořádku?

Zákazník: …

Morgatron 2000: Vidím, že máte i nějaké účty u Goldmana, není čas je přenést do Morgan Stanley?
 

To je samozřejmě spíše parodie, nicméně pro představu to stačí. Jinými slovy, robot vytvoří text s osobními informacemi, který bude působit, jako kdyby ho napsal váš finanční poradce, který se ale bude po tu dobu soustředit na důležitější věci, než je uklidňování hysterických klientů. I když se to celé zdá být trochu jako podvod, klienti by nakonec měli robotům poděkovat – přece jen, pokud díky nim zůstanou během nestandardních situací klidní a neprodají své akcie v panice, kdy jsou jejich ceny na samém dně, pak je to win-win řešení pro obě strany.

Co (ne)dělat při dlouhodobém investování. Tipy behavioralistů
 

 

RSS

Je studentkou Národohospodářské fakulty VŠE v Praze a spolupracovnicí Roklen24. Má ráda knihy, němčinu a filozofii Friedricha Nietzscheho. Zajímá se o behaviorální ekonomii.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.