Fed optimista a jeho zlatá střední cesta. Dolaru to však nestačí

Federální rezervní systém splnil očekávání trhu, když na dnešním zasedání zvýšil úrokové sazby o 25 bazických bodů. Souběžně s tím v rámci své aktualizované prognózy potvrdil pozitivní naladění, a to prostřednictvím zlepšení výhledu HDP i míry nezaměstnanosti. Rychlejší by mělo být i zvyšování sazeb. Měnový výbor se však stále snaží držet zlaté střední cesty, řekl během tiskové konference guvernér Powell.

„Ekonomický výhled se v posledních měsících zlepšil,“ píše Fed ve svém vyjádření. Trh práce zůstává napjatý, tvorba nových pracovních míst je silná a nezaměstnanost setrvává nízko. Inflace, celková i jádrová, se nadále drží pod inflačním cílem, avšak měla by se k němu postupně, během příštích měsíců, přibližovat. Ekonomika pak dle centrální banky mírně roste, na druhou stranu ale existují i oblasti, kde má své rezervy, což je například produktivita.

A podle těchto slov přistoupil Fed i ke změně své prognózy. Výhled HDP byl pro rok 2018 zvýšen z 2,5 % na 2,7 %, pro 2019 pak z 2,1 % na 2,4 %. Míra nezaměstnanosti by letos měla klesnout z původní predikce 3,9 % na 3,8 %. V roce příštím je zlepšení ještě citelnější, a to z 3,9 % na 3,6 %. Prognóza inflace měřené indexem výdajů na spotřebu zůstala pro 2018 a 2019 beze změny, v roce 2020 pak došlo na zlepšení z 2 % na 2,1 %. Její jádrové vyjádření bylo rovněž vylepšeno, a to pro 2019 i 2020 z 2 % na 2,1 %.

Rizika prognózy pak dle vyjádření zůstávají z krátkodobého hlediska zhruba vyrovnaná.

Zajímavý posun pozorujeme v případě sazeb. Základní scénář (medián měnového výboru) pro letošní rok zůstává na celkem třech kolech úrokových hiků. Jak je však vidět z tzv. dot plot grafu, postačil by jeden člen výboru, aby byl letošní medián odhadu trajektorie posunut ze tří na čtyři. Dále v roce 2019 došlo na zvýšení ze dvou a půl kol na tři, v roce 2020 pak z jednoho a půl na dvě. A nakonec predikce dlouhodobé neutrální sazby vzrostla z 2,8 na  2,9 %.

Guvernér Powell během tiskové konference potvrdil, že tento výhled je v souladu s postupným procesem navyšování sazeb. Zároveň upozornil, že jak je vidět ze samotného dot plot grafu, většina členů měnového výboru zlepšila svůj výhled vývoje sazeb, byť pro letošek zůstal beze změny. Podle Powella se tak měnový výbor drží zlaté střední cesty. Centrální bankéři se tím chtějí vyhnout situaci, kdy by museli urychlovat proces navyšování sazeb, stejně tak i tomu, aby ho museli výrazně zpomalovat. Někde uprostřed toho pak stojí ono „postupné zvyšování sazeb“, které je krokem k umírněnější měnové politice, řekl guvernér.

Během tiskové konference padla rovněž i otázka ohledně dění kolem americké obchodní politiky, konkrétně šlo o cla. Powell uvedl, že z debaty měnového výboru vyplynulo, že by opatření tohoto typu neměla mít vliv na představenou prognózu. Zároveň ale dodal, že někteří jeho kolegové hovořili s vrcholnými představiteli amerického byznysu, kteří situaci kolem obchodní politiky označili za zdroj silné nervozity.

Pokud bychom měli výstup z březnového zasedání Fedu zhodnotit, z prognózy je patrné, že centrální banka pracuje s rychlejším růstem, přičemž v rámci letošního roku se jedná především o vliv fiskálního stimulu v podobě daňové reformy a vyšších výdajů. Z hlediska inflace se pak potvrzuje optimismus – centrální bankéři evidentně věří, že tranzitorní faktory, které v posledních měsících držely inflaci na nižších hodnotách, postupně odezní. Zároveň je ale patrné, že byť by měla ekonomika růst relativně rychle, inflační tlaky budou ve srovnání s tím o něco slabší.

A právě optimismus kolem inflace by měl společně s jestřábím posunem většiny členů měnového výboru, byť za  ponechání mediánu hiků pro 2018 na třech kolech, implikovat možnost ještě rychlejšího utahování sazeb v letošním roce, tedy ze tří aktuálně očekávaných na čtyři. Nestalo se tak, dolar zřejmě pod vahou toho, že Fed ponechal prognózu úroků pro letošní rok beze měny (i bez ohledu na zvýšení výhledu pro další roky), oslabil o více než 0,7 %.

 

Newsletter