Evropská centrální banka a první krůčky ke změnám


17:36 • 18. ledna 2018

Tagy: ECB, eurozóna, Ekonomika, QE, euro

Již za týden se k projednání měnové politiky sejde nejvyšší vedení ECB. Prosincové jednání přineslo dle zveřejněného zápisu posun ve vnímání současné a očekávané ekonomické situace. Vzestupná revize vyhlídek v reálné ekonomice byla dokonce nejvýznamnější v historii. Již v průběhu letošního prvního pololetí by měla být uzavřena negativní mezera výstupu jako poslední dědictví evropské dluhové krize a ekonomické recese. Ekonomický výkon eurozóny tak již nebude pod svým potenciálem.

Výrazné zlepšení kondice evropské ekonomiky se ale zatím stále neprojevuje v inflačním vývoji. Včera zveřejněná finální prosincová data ukázala na meziroční vzestup spotřebitelských cen pouze o 1,4 %. Oproti původnímu rychlému odhadu tak byla revidována o desetinu procentního bodu níže. Ještě v únoru loňského roku se přitom nacházela na dvou procentech. Jádrová inflace, která odráží skutečné inflační tlaky, když nebere v úvahu ceny potravin a energií, v prosinci stagnovala na 0,9 %. Zůstává tak výrazně za očekáváními. Nicméně se zdá, že mezi evropskými centrálními bankéři začíná sílit názor, že inflační tlaky budou letos zesilovat.

Co tedy čekat od zasedání příští týden? Protože nebude k dispozici nová prognóza, žádnou zásadnější změnu předpokládat nelze. Nastavení měnové politiky zůstane stejné, možný je opatrný náznak optimismu do budoucna. Změna rétoriky směrem k budoucímu ukončení programu kvantitativního uvolňování či vzestupu úrokových sazeb bude hodně opatrná. A to i kvůli tomu, aby výsledné posílení eura nebylo příliš razantní.

 

RSS

Jan Vejmělek je od prosince 2010 hlavním ekonomem Komerční banky. Do Komerční banky nastoupil v roce 1998 na pozici analytika trhu cenných papírů. Od roku 2002 zastává pozici vedoucího odboru Ekonomický a strategický výzkum Investičního bankovnictví Komerční banky. Jan se zaměřuje především na makroekonomickou analýzu českého hospodářství a na devizový trh.

Jan Vejmělek je absolventem Fakulty financí a účetnictví VŠE v Praze (hlavní specializace Finance, vedlejší specializace Ekonomika průmyslového podniku). V roce 2003 dokončil na téže fakultě doktorské postgraduální studium v oboru Hospodářská politika a správa, specializaci Finance. V letech 2004 až 2006 absolvoval distanční postgraduální studium na CFA Institute (USA).Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.