Protiútok na #MeToo? Sexuální souhlas pomocí blockchainu

Kampaň #MeToo, která si kladla za cíl otevřít veřejnou diskuzi na téma sexuální obtěžování a hlavně motivovat ženy k tomu, aby se nebály otevřeně promluvit o svých nepříjemných zážitcích, hýbe světem, a zejména pak Hollywoodem, již nějaký ten pátek. A obvinění ze sexuálních útoků již padlo na mnoho celebrit. Co se ovšem děje za zdmi, to nikdo nikdy přesně neví. Dá se nějak bránit?

Patrně nejvíce nechvalně proslavenou postavou v souvislosti s kampaní #MeToo je Harvey Weinstein, producent řady známých hollywoodských trháků. Toho ze sexuálního obtěžování, které měl úspěšně tajit za pomoci svých právníků, nařklo hned několik hollywoodských hereček, ať už jde o Gwyneth Paltrow, Angelinu Jolie či třeba Salmu Hayek.

Sex jako komodita. Legální prostituce pro zdraví i bezpečí

Pro kariéru producenta mělo odhalení kruté následky – přišel o zaměstnání, byl vyloučen z Akademie filmového umění a věd a ještě mu utekla manželka. Weinstein však nebyl sám – ze sexuálního obtěžování byla obviněna řada herců, ale i významní politici, například bývalý americký prezident George Bush starší či ten současný Donald Trump. #MeToo také vyvolala vzpomínky na sexuální aférky někdejšího prezidenta Billa Clintona.

Někteří kampaň za boj proti sexuálnímu obtěžování nadšeně uvítali, jiní se bojí jejího zneužívání. Kdo totiž s jistotou může zpětně vědět, zda obtěžovaný jasně projevil nesouhlas vzhledem k chování obtěžujícího, či nikoliv? Možné řešení tohoto problému našla holandská firma LegalThings – odpověď vám může dát mobilní aplikace. A ne jen tak ledajaká, ale běžící na bázi blockchainu, technologii, která byla dosud spojena zejména s fungováním kryptoměn. Zde však nebude využita k nahrávání bitcoinových transakcí, nýbrž k nahrávání dohod se sexuálními partnery.

 

Aplikace jménem LegalFling, která bude ke stažení v Google Play Store i v App Store, vám umožní uzavírat s jinými osobami dohody o souhlasu se sexuálními praktikami, a to, jak dodává Business Insider, pomocí smlouvy, která bude právně závazná. Jinými slovy, půjde o vzájemný explicitní a formální souhlas se sexem mezi dvěma (či více) osobami. Samozřejmostí je pak také specifikace „předmětu smlouvy“, například zda bude nutné používat kondom či jaké činnosti jsou dovoleny.

„Požádat někoho, aby před sexem podepsal smlouvu, je trochu nepříjemné,“ nechal se slyšet CEO společnosti Rick Schmitz. S aplikací by to ovšem podle něj mělo být o něco jednodušší. Tento „sexuální souhlas“ pak bude eventuálně možné použít jako „důkaz“ dobrovolnosti při případném nařknutí ze sexuálního zneužití ze strany jednoho ze „smluvních“ partnerů. Nicméně aplikace dovolí tento souhlas později odvolat. Podobně již funguje aplikace Consentsy, která rovněž umožňuje udělit digitální sexuální souhlas mezi partnery.

Společnost přitom doufá, že LegalFling pomůže vytvořit jasnou komunikační linii, která právě v této oblasti nebývá vždy zcela jasná. „Aplikace má být ‚zábavným‛ řešením pro orientaci v často nejednoznačných nuancích sexuálního souhlasu,“ citoval Business Insider Arnolda Danielse, jednoho z tvůrců LegalFling a spoluzakladatele společnosti LegalThings. Kritici aplikace ovšem tvrdí, že v podstatě zjednodušuje souhlas se sexem či dokonce že podporuje „násilnickou sexuální kulturu“.

Internet mění svět randění. Partnera můžete najít i podle DNA

 

Newsletter