Bitcoinová horečka nekončí. Nakazili se institucionální investoři


09:48 • 4. května 2018

Tagy: Bitcoin, Kryptoměna, bublina, investice

I když začátkem dubna proběhla takřka všemi světovými ekonomickými médii zpráva o bance Barclays, jejíž analytici vytvořili na příkladu bitcoinu teoretický model spekulační bubliny a přirovnali jej k epidemii chřipky, která pomalu končí, zdá se, že na této „bublině“ je oproti ostatním bublinám něco divného. A když se podíváme na rostoucí cenu bitcoinu v posledních týdnech, ona „epidemie“ jako by znovu nabírala na síle.

I když přirovnání obrovského nárůstu popularity bitcoinu a ostatních kryptoměn, který byl příznačný zejména pro rok 2017, k šíření virové epidemie mnohé pobavilo (ale řadu fanoušků kryptoměn také rozčílilo), analytici Barclays jako by se minimálně v jednom ze svých tvrzení krutě zmýlili. Podle nich bitcoin dosáhl své nejvyšší ceny, a sice 20 tisíc dolarů, těsně před Vánoci, a to proto, že tehdy bylo „nakaženo“ maximální množství potenciální „hostitelské“ populace. S tím, jak se stále větší část této populace stává imunní, by také měla klesat pravděpodobnost nového rozšíření epidemie, a tím pádem nárůstu ceny bitcoinu na své někdejší rekordy.

Nicméně zdá se, že analytici Barclays zapomněli na jednu významnou skupinu investorů, kteří obvykle jako tzv. smart money vycítí ziskovou příležitost a začínají nakupovat aktivum s růstovým potenciálem jako první. A v době, kdy již bublina pomalu praská a tzv. dumb money, laické investiční publikum, které se nechalo nalákat vidinou „bezpracných“ zisků, ztrácí, jsou smart money dávno pryč a mnou si ruce.

Bitcoin jako mainstream? Začíná se chovat jako index S&P 500

Co se ovšem týče domnělé bubliny v kryptoměnách, v porovnání s těmi historickými se zdá být v něčem jiná –  institucionální investoři, o kterých se obvykle mluví jako o zmiňovaných smart money, jako by její začátek prospali. Zde naopak na počátku stála úzká skupina vizionářů, pro které ovšem kryptoměny symbolizovaly spíše než šanci na obrovské zisky projev nesouhlasu s tradičními fiat měnami a finančním systémem, se kterým mohou zvnitřku manipulovat centrální banky.

Právě o institucionálních investorech (jde o různé fondy, banky a další finanční instituce), kteří do onoho pověstného vlaku nyní nasedají až jako poslední, se v poslední době hovoří jako o dalším růstovém potenciálu bitcoinu, který by měl být hnán právě jejich poptávkou. Jak uvádí server CNN na základě průzkumu Fundstrat, 82 % institucionálních investorů věří, že cena bitcoinu dosáhla v posledních týdnech svého dna a nyní bude opět růst.

Podle průzkumu Triad Securities, o kterém informoval server Bitcoin, se potenciální koupí kryptoměn zabývají již takřka všichni. Celkem 31 % institucionálních investorů už bitcoin či jinou kryptoměnu nakoupilo, přičemž polovina z nich to ovšem udělala až v posledním půlroce. A dále 36 % nákup kryptoměn zvažuje, 31 % jej pak úplně nevyloučilo. Do světa kryptoměn nedávno vstoupila také obávaná investorská ikona George Soros, jako i rodina Rotschildů.

 

I když jsou kryptoměny dosud vnímány spíše jako extrémně riziková alternativa k zavedeným instrumentům, tuto představu by mohlo změnit jejich integrování do institucionálních struktur současného finančního systému. A jak naznačují výsledky průzkumu agentury Thomson Reuters, to by se v následujících letech mohlo začít dít. Ze 400 oslovených finančních společností celkem 20 %, tedy každá pátá instituce, uvažuje o rozšíření nabídky svých služeb o obchodování s kryptoměnami, a to v následujících 12 měsících, přičemž 70 % z nich plánuje tyto služby zavést v následujících 3 až 6 měsících.

A jak to vidí „retailoví“ investoři? Podle dat, které přinesl server Business Insider, 44 % lidí nechce nakupovat kryptoměny, protože nevěří kryptoměnovým burzám či samotným kryptoměnám, 39 % pak proto, že se jim zdají moc rizikové. Zhruba 36 % lidí nechce do světa kryptoměn vstoupit z toho důvodu, že k tomu podle svého názoru nemají dostatečné know-how, a 19 % se to zdá příliš složité. 

Pokud ovšem obchodování s kryptoměnami budou ve velké míře nabízet i zavedené finanční instituce, mohly by se v očích investičního publika stát méně rizikovými, jakož i více dostupnými pro ty, kteří se domnívají, že na to nemají dostatečné znalosti či že je to příliš složité. Kryptoměny by se tak o něco přiblížily světu klasického investování, což by mohl být důležitý faktor pro budoucí poptávku po nich.

Spojené státy jako národ feťáků? Nakupují na dark webu za bitcoiny

RSS

Je absolventkou Národohospodářské fakulty a Fakulty financí a účetnictví Vysoké školy ekonomické v Praze. Zajímá se o behaviorální ekonomii a finance.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.