Americké výnosy si po včerejším růstu prochází korekcí. Dolar se obchoduje pod 1,0650 za euro. Koruna krátce oslabila nad 25,30 za euro. Aktuálně se obchoduje pod touto hranicí.

Razie daňových úřadů? Uber ví, jak na ně

Podezření z vyhýbání se daňové povinnosti bylo v případě Uberu ve Spojených státech i mimo ně vysloveno již několikrát. Nejednalo se ale o jedinou oblast, ve které firma čelila nějakému nařčení. Společnost Uber proto neváhala a vyvinula systém, který znemožňoval či zpomaloval policejní vyšetřování. Informovala o tom agentura Bloomberg na základě rozhovoru se třemi osobami blízkými společnosti.

Řídící centrum Uberu v kalifornském San Franciscu se více než dvacetkrát postaralo o to, aby zmizely důkazy z jiných poboček společnosti, které měly čelit razii daňových úřadů, kontrol pracovních smluv nebo ochrany osobních údajů. Technologická firma totiž dle interních zpráv vyvinula systém, pomocí kterého při varovném hovoru z některé pobočky mohl sanfranciský speciální tým na dálku vypnout všechna zařízení nebo dokonce měnit hesla či zablokovat služební laptopy i telefony.

Tento systém byl později zaměstnanci nazýván „Ripley“, podle hlavní postavy z amerického filmu Vetřelec. Údajně fungoval od jara 2015 do konce roku 2016 a zbrzdil několik vyšetřování, kterým Uber čelil, uvedli pro Bloomberg tři nejmenované zdroje, které byly se systémem obeznámeny.

Fúze firem Uber a Yandex schválena ruskými regulátory

Uber má dobrý důvod být na svá data opatrný. Některá obsahují, mimo jiné, citlivé informace o zákaznících a jejich lokacích. Dopravní společnost prý sice není jediná, která podobné praktiky využívá, systém Ripley však vyčnívá svou frekventovaností použití. Lidé obeznámení s interní situací Uberu totiž tvrdí, že systém byl využit více než dvacetkrát za účelem zpomalení vyšetřování místní policie.

„Obstrukce právních předpisů se v každé zemi liší. Je však jasné, že Uber používal obecný vzorec k využívání slabých míst lokálního práva,“ řekl pro Bloomberg profesor kybernetického práva Ryan Calo.

Uber tato obvinění popřel a uvedl, že v každé zemi jsou ochotni spolupracovat s místními orgány na jakémkoliv vyšetřování nebo při požádání o vydání některých dat. Pravdou je, že se v tomto případě americká technologická firma nachází na opravdu tenkém ledě.

Vedení Uberu chce na burzu. Nastal ten pravý čas?

„To, co rozhodne, jestli vyšetřování dopadne pro Uber dobře nebo špatně jsou detaily z minulosti. Mezi obstrukcí vládních orgánů a ochranou svého podnikání existuje velmi tenká hranice. V mnoha případech pak rozhoduje historie společnosti a minulé interakce s úřady,“ uvedl právník z Stanford Law School Albert Gidari.

Rok poté, co policie selhala při razii na sídlo Uberu ve městě Montreal, se k celému případu vyjádřil quebecký daňový úřad, a to velmi velmi podezíravou formou. „Firma Uber chtěla zatajit důkazy o ilegálním fungování. Její jednání při razii odpovídalo všem znakům maření práva,“ stálo ve zprávě. Uber však nikdy nepřiznal, že by data z elektronických zařízení jakkoliv promazal.

Newsletter