Koruna po pauze. Trojboj, inflace, nezaměstnanost i ČNB Minutes

Po zkráceném obchodování v minulém týdnu se koruna vrací zpět do hry. Hned na začátku pondělní obchodní seance ji čeká statistický trojboj. V následujících dnech se pak dočkáme ještě důležitějších fundamentů, jako je například inflace za červen, nezaměstnanost za květen či zápis z červnového zasedání České národní banky.

Domácí měna se poté, co vůči euru dosáhla minim ze srpna 2017, posunula zpět pod hranici 26 korun za euro. Hlavním hybatelem prvotního oslabení na úrovně až téměř u 26,20 EURCZK byla především výprodejová vlna aktiv rozvojových trhů, která s sebou stáhla i českou měnu. Za pokořením hranice 26,00 EURCZK ale nehledejme žádný konkrétní fundament. Pouze šlo o důsledek nízké likvidity na korunovém trhu vzniklé v souvislosti se státními svátky.

Dnes nás v rámci kalendáře českých dat čeká statistický trojboj – průmysl, stavebnictví a zahraniční obchod. „Podle našich odhadů se v květnu meziroční růst průmyslové výroby nedostal přes hranici 3 %, a nenaváže tak na dubnový výsledek 5,5% tempa růstu,“ očekává ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés.

Průmysl tak zůstane pod průměrným tempem růstu od roku 2016, které dosahuje téměř 4,5 procenta. „Neznamená to však, že je na čase zvonit na poplach z přicházející krize. Tuzemská ekonomika jen v posledních měsících naráží na své (nejen výrobní) možnosti. Držet vysoké tempo růstu je složitější, a proto dochází ke zpomalení,“ vysvětluje Šoltés.

V dalších dnech se pak investoři budou soustředit na středu, kdy bude zveřejněn výsledek inflace za červen a míra nezaměstnanosti za květen. Týden nakonec vyvrcholí zápisem z červnového zasedání ČNB, kdy byla zvýšena úroková sazby na 1 %, a to mnohem dříve oproti stávající prognóze, jež s tímto krokem pracovala na konci letošního roku.

Koruna se aktuálně obchoduje na 25,89 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,87 až 26,01 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,01 až 22,23 USDCZK.* 

Dolaru se v závěru minulého týdne nedařilo. Vůči euru oslabil až k hranici 1,175 EURUSD. Americké měně se nedostalo podpory od Federálního rezervního systému ani od dat z trhu práce.

Fed v rámci zápisu z červnového zasedání uvedl, že by americké sazby mohly do konce roku stoupnout na úroveň, která může zpomalovat ekonomický růst USA. Centrální banka sice neočekává recesi, začínají však panovat obavy ohledně negativních dopadů pramenících z hrozby eskalujících obchodních válek. Vedle toho pak zazněla další rizika prognózy jako například ekonomický a politický vývoj v Evropě či dění na některých rozvojových trzích.

A právě situace na světovém obchodním kolbišti minulý týden dále eskalovala. Spojené státy zavedly cla na vybrané čínské zboží v hodnotě 34 miliard dolarů. Odveta na sebe nenechala dlouho čekat. Čína, ostatně jak již předem varovala, odpověděla rovněž cly o velikosti 25 procent na vybrané americké výrobky o stejné hodnotě, tedy 34 miliard dolarů.

K oslabení dolaru jako poslední přispěla data z amerického trhu práce. Byť bylo v USA během června vytvořeno mimo zemědělství celkem 213 tisíc nových míst (květnový výsledek byl revidován výše na 244 tisíc), míra nezaměstnanosti nečekaně vzrostla na 4 % z předchozích 3,8 %. Zklamání trhu pak podtrhly mzdy, které meziročně vzrostly jen o 2,7 %, zatímco trh očekával vyšší tempo.

Oproti minulému týdnu bude ten aktuální na americká data o něco slabší. Z těch klíčových bude zveřejněna pouze inflace za červen. Z evropských čísel je možné zmínit například německý ZEW index, kde budeme sledovat možné dopady globálních obchodních sporů

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,1768 EURUSD, dolarový index se nachází na hodnotě 93,86 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1662 do 1,1797 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter