Japonská centrální banka ukončila režim záporných sazeb a cílení výnosové křivky. Kurz jenu oslabil k 150,00 USDJPY. Dolar se obchoduje v zisku pod 1,0870 za euro. Koruna oslabila nad 25,20 za euro.

Šestadvacítka padla. Koruna nejslabší od července

Oslabování koruny pokračuje. Během středy kurz domácí měny prolomil hodnotu 26,00 za euro, a byl tedy nejslabší od července letošního roku. I přesto, že považujeme tuto „kulatou“ úroveň za poměrně silnou rezistenci, dosavadní dění na světových trzích v kombinaci s nastupujícím efektem konce roku nahrává dalšímu oslabení koruny, a to ještě více nad zmiňovanou psychologickou hranici.

Co vlastně korunu v posledních dnech tíží? Z dlouhodobějšího hlediska jde o negativní vliv rizik spojených s vyjednáváním o brexitu a s „tahanicemi“ o italský rozpočet mezi Římem a Evropskou komisí. Vedle toho působí nastupující efekt konce roku spjatý s odvody bank do Rezolučního fondy, které bankovní domy nutí snižovat, resp. nezvyšovat, vlastní bilanční sumu. Finanční subjekty držící korunová depozita nad úroveň garantovaného pojištění se tak stávají terčem poplatků či záporného úročení, výsledkem čehož je konverze korun do jiných měn, resp. alternativních korunových aktiv.

Během středy se po bok těchto dlouhodobějších faktorů tlačících na slabší korunu zařadil předběžný výsledek HDP za třetí kvartál. Reportovaná čísla 2,3 y/y a 0,4 % q/q ukázala, že česká ekonomika zpomaluje, a to dokonce citelněji než čekal trh (2,6 % y/y a 0,6 % ) či sama Česká národní banka (aktuální prognóza pracuje s 2,7 % y/y).

„Podle předběžného odhadu za třetí čtvrtletí vzrostlo HDP meziročně o 2,3 %, a zaostalo tak mírně pod očekáváním trhu i bodovým odhadem ČNB. Významně pozitivně se na domácím produktu podepsala jak domácí poptávka odrážející vysokou důvěru spotřebitelů v ekonomiku, tak ta zahraniční,“ okomentoval data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Více se o jednotlivých položkách HDP dozvíme na konci listopadu, až statistický úřad zveřejní zpřesněný odhad, včetně struktury HDP,“ doplnil.

Co se týče dalšího vývoje, přikláníme se k názoru, že koruna zůstane i nadále pod tlakem, ať už z důvodu výše uvedených, stále nedořešených, zahraničních rizik, tak především vinou působícího efektu konce roku či evidentní a trvající „nefunkčností“ úrokového diferenciálu. Nevylučujeme, že se kurz posune ještě výše nad hranici 26,00 za euro, avšak souběžně s tím nečekáme, že by toto oslabení „donutilo“ ČNB k dalšímu zvýšení sazeb na letošním posledním, tj. prosincovém, zasedání. Další hike by dle našich odhadů měl přijít pravděpodobně v únoru, přičemž mezi jeho hlavní důvody řadíme nejen proinflační působení faktorů trhu práce, ale i oproti prognóze slabší kurz koruny.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 26,02 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,93 až 26,06 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,93 až 23,13 USDCZK.* 

Euro během středy nejprve evidovalo ztráty spojené nejen s nervozitou kolem brexitu a Itálie, ale i s oproti predikci trhu horším výsledkem německého HDP za třetí kvartál. V odpoledních hodinách však společná měna začala ztráty postupně umazávat, až se nakonec dostala zpět do zisku. Stalo se tak díky číslům o americké inflaci za říjen, ale především díky podpoře „rozvodové smlouvy“ s EU ze strany britských ministrů.

Hovoříme-li o sporu Itálie vs. Evropská komise, Řím již v pondělí odevzdal upravený návrh rozpočtu pro rok 2019. Jeho vadou na kráse, alespoň z pohledu EU, zřejmě bude fakt, že v podstatě neobsahuje žádné změny oproti původnímu návrhu.

Jak uvedla agentura Reuters, deficit italské vlády by tak pro příští rok měl zůstat dle původní verze na 2,4 % italského HDP. Odhadovaný růst pro 2019 rovněž setrval na 1,5 % a pro 2020 na 1,6 %. Jediná změna byla provedena v očekáváné velikosti veřejného dluhu, který by v příštím roce měl klesnout na 129,2 % HDP oproti původní predikci 130,9 %. K dosažení těchto čísel má italské vládě pomoci intenzivnější privatizace (pro 2019 odhad 1 % HDP) a pečlivější dohled nad výdaji.

Evropská komise v návaznosti na odevzdaný dokument uvedla, že jeho hodnocení představí ve středu 21. listopadu. Strach, že by odevzdaný návrh mohl spor obou stran ještě více přiostřit, potvrdil například včerejší nárůst výnosů italských dluhopisů, společně s nimi pak rostly i swapy úvěrového selhání.

Britská premiérka Mayová si po všech strastech z předchozích týdnů mohla částečně oddychnout. Z její strany představený text dohody o odchodu Británie z EU se nakonec po pětihodinovém jednání dočkal podpory ze strany britských ministrů, byť dle informací Sky News byl kabinet velmi rozdělený.

Mayová však stále nemá vyhráno. Dohoda, považovaná za scénář tzv. měkkého brexitu, byla sice podpořena vládou, nyní je ale potřeba získat podporu i samotného parlamentu. A právě tam pravděpodobně narazí kosa na kámen, jelikož dohodu odmítá nejen opozice, ale i někteří poslanci konzervativní strany.

Pokud jde o zmiňovanou americkou inflaci, zveřejněná čísla za říjen byla v meziročním i meziměsíčním vyjádření, tj. +2,5 % a +0,3 %, v souladu s predikcí trhu. Možným překvapením pro některé mohlo být mírné zpomalení jádrové inflace z 2,2 % na 2,1 % y/y. Vzhledem k tomu, že se obě vyjádření nachází nad inflačním cílem Fedu, nečekáme, že by případné zklamání mělo dlouhodobější charakter, ani že by uvedená čísla jakkoli ovlivnila trend americké měnové politiky, včetně očekávaného prosincového hiku.

To ostatně potvrdilo i včerejší vystoupení guvernéra Fedu Powella, z něhož poměrně jasně vyplynulo, že je spokojený s aktuálním vývojem americké ekonomiky. Měnový výbor se pak dle Powellových slov intenzivně snaží vyrovnávat tempo utahování měnové politiky, aby tak zamezil jakýmkoliv výkyvům v obou směrech.

Dnes nás ze zahraničního dění čeká vystoupení zástupců ECB i Fedu. Z dat bude zveřejněn například americký maloobchod či exportní a importní ceny. Aktuálně se dolar vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1337 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 96,82 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1233 do 1,1335 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

 

 

 

Newsletter