Buy/sell bitcoin? Jihokorejci musí od dneška do bank


12:41 • 30. ledna 2018

Tagy: FinTech, Kryptoměna, Bitcoin, Jižní Korea

První bitcoiny, které kdy byly vytvořeny, byly zvěčněny titulkem ze dne roku 2009: „Ministr financí na pokraji druhé finanční pomoci bankám“, který signalizoval nebankovní původ této měny již v roce nadcházejícím po světové finanční krizi roku 2008. 

Nyní však budou muset Jihokorejci, pokud budou chtít koupit nebo prodat bitcoiny či jinou kryptoměnu, zamířit na jednu z šesti místních bank, oznámila agentura Yonhap News. Tato změna vstoupila podle BBC v platnost dnes, tedy v úterý 30. ledna. Také bude zakázáno používání již existujících obchodních účtů, které nejsou propojeny s bankou a se jménem klienta, a směnárny budou nuceny sdílet údaje o transakcích s bankami. Tento krok má za cíl efektivně postihnout anonymní obchodování s kryptoměnami v Jižní Koreji.   

Tyto změny oznámené 23. ledna jihokorejskou Komisí pro finanční služby nejsou jedinými novými politikami, které má země v plánu letos zavést. Dne 22. 1. vláda oznámila, že budou také zdaněny zisky kryptoměnových směnáren až do výše 24 %. Jedna z největších směnáren v zemi Bithumb by tak podle předběžných odhadů zaplatila 60 miliard wonů na daních (zhruba 60 milionů dolarů).

Po měsících rozmýšlení a rozpaků (a občasných protichůdných oznámení) zprávy ukazují, že Jižní Korea dělá první velké kroky k regulaci kryptoměn. Zákonodárci z celého světa včetně USA vyjádřili zájem regulovat současnou situaci ohledně kryptoměn, ale Jižní Korea je úplně první, která podnikla tak rázné kroky.

Je důležité zmínit, že technicky tyto nové jihokorejské zákony nikomu nezakazují používat bitcoin anonymně. I když někomu odeberete počítač a přístup k internetu, blockchain instrukce mohou být zaslány přes SMS. A pro ty odhodlané není žádný problém stáhnout software s otevřeným zdrojem a používat digitální peněženku pro zasílání P2P transakcí.   

Nicméně využívání směnáren ke koupi a prodeji bitcoinů je tou preferovanější a pohodlnější volbou a samotný účet je nezbytný, pokud chcete obchodovat s vysokými objemy. A právě kvůli tomu budou muset Jihokorejci po třicátém lednu zamířit do bank.

RSS

Rodák z Kyjova. Vystudoval finance se zaměřením na finanční trhy a investice na Masarykově univerzitě. V současnosti ještě studuje na právnické fakultě mezinárodněprávní obchodní studia. Zajímá se o makroekonomii, politické dění a měnové trhy. Od září 2015 do srpna 2016 pracoval jako analytik ve finanční skupině Roklen.Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.