Chcete se startupem uspět? Máme pár tipů z NY a Silicon Valley


17:57 • 16. dubna 2018

Tagy: US MAC, Venture Out, CzechInvest, Startup, USA, Silicon Valley, New York, ČR

Zajímalo by vás, proč americké firmy často rostou a uspějí rychleji než jejich evropští konkurenti? Jaké jsou silné a slabé stránky českých startupů? Čeho by se měly vyvarovat? I o tom jsme si povídali s Alfredem Coppolou z inkubátoru US MAC v San Francisku a Brianem Frumbergem z newyorského inkubátoru Venture Out při jejich startupové „roadshow“ po České republice. Coppola a Frumberg shodně upozorňují na to, že již na úplném začátku podnikání je pro startupy zcela zásadní „Myslet světově“ -„Think global“. Oba pak dodávají, že čeští startupisté mají někdy oproti zahraničním konkurentům rezervy v obchodních dovednostech a tzv. „pitchování“.

A proč tedy americké firmy často rostou a uspějí rychleji než jejich evropští konkurenti? Coppola se domnívá, že je to také tím, že Američané se učí soběstačnosti a podnikání již v raném věku. Americké firmy jsou totiž ve srovnání se zahraničními firmami historicky lepší v oblasti prodeje a marketingu. „Regiony, jako je třeba Silicon Valley, mají 60 let zkušeností s přitahováním těch nejjasnějších, nejvíc inovativních a nejuznávanějších mozků z celého světa,“ dodal s tím, že američtí investoři také spíš ponesou riziko investice do startupu.

US MAC s českými startupy spolupracuje v rámci programu CzechAccelerator již od roku 2012 a od té doby Coppola vidí zřetelné zlepšení talentu a podnikatelského ducha. „Doposud nás ohromily firmy jako podle STRV, Oscar Senior, be3D, Corinth, ShipVio a Integromat. A těšíme se na spolupráci s dalšími,“ dodal. A jaké firmy mají podle Coppoly našlápnuto k úspěchu na mezinárodním poli? I když se zrovna nemusí hned stát jednorožci, velký potenciál vidí například ve společnostech Kiwi.com a Good Data.

Alfredo Coppola (US MAC):

Co tedy nabízí New York pro startupisty? Podle Frumberga si lidé často myslí, že v New Yorku je mnohem víc peněz, víc investorů a víc klientů než kdekoliv jinde. New York je vysoce rozvinutý ekosystém, kde tisíce hladových podnikatelů lační po stejných dolarech, klientech a investorech. „Není to tu snadnější, ale je tu víc příležitostí pro ty, kteří opravdu vidí, že mohou New York využít jako platformu pro svůj globální úspěch. To stejné platí i pro San Francisko.

Co českým startupům nabízí akcelerační program ve Venture Out a US MAC? Program je zaměřen i na to, aby firmy porozuměly trhu, pochopily, jak byznys funguje ve Spojených státech, jak zvýšit tržby, najít první americké klienty či jak sehnat peníze na další podnikání. Firmy se naučí osvědčené postupy o prodeji, marketingu, pitchování, fundraisingu a expanzi na nové trhy. Venture Out provozuje programy pro více než 800 firem z 25 různých zemí jménem více než dvou desítek zahraničních vlád. Stejně úspěšnou zkušenost má se startupy i US MAC, který jich již inkuboval na 1000.

Frumberg také vyzdvihl roli agentury CzechInvest, která podle něj odvádí skvělou práci, když podporuje český startupový ekosystém a pomáhá mladým inovativním firmám uspět na zahraničních trzích. „Je to opravdu unikátní příležitost, kterou většina zemí svým startupům nenabízí.“ dodává Frumberg s Coppolou.

Aktuální výzva pro účast v akceleračním programu v destinacích: Silicon Valley, New York, Londýn a Singapur

Frumberg tvrdí, že „Think global“ je samotná DNA podnikání v rané fázi. Pokud se tím budou firmy řídit, pomůže jim to vytvořit takový produkt, který zasáhne širší spektrum uživatelů a klientů. Šance na světový úspěch se tím výrazně zvýší. Coppola dodává, že české začínající firmy by se měly zaměřit na taková odvětví, jež jsou v současné době velmi žádaná a v nichž mohou naplno využít „domácí talent“. Jsou to kryptoměny, technologie blockchain, big data, umělá inteligence (AI) a obecně by se měly soustředit také na vývoj B2B řešení a B2C aplikací.

Brian Frumberg (Venture Out):

Česká startupy jsou podle Coppoly ve srovnání s Polskem, Slovenskem a Maďarskem na špici. „V průběhu posledních let jsme viděli zajímavější týmy a inovace z Česka. Obecně platí, že ostatní firmy z regionu postrádají schopnost ´Think Big´. Chybí jim inovace,“ dodal. Frumberg pak doplnil, že byl ohromen kvalitou inovací, zaměřením a odhodláním českých podnikatelů. „Opravdu se těším na spolupráci v New Yorku v rámci programu CzechAccelerator,“ uvedl. Středoevropský region má podle Frumberga také jasnou výhodu v tom, že je známý. „Země z regionu mají velmi talentované vývojáře a inženýry a mají přitom velmi nízké náklady. Tato dvě aktiva umožňují firmám v globálním měřítku nabízet nižší ceny.

Jak rychlý je startupový ekosystém v Silicon Valley a New Yorku? Oba shodně dodávají, je to opravdu rychlé, „scale fast or fail fast“ je takové místní motto. Je to vlastně to nejlepší, co může společnosti potkat a ušetřit jim výrazné náklady. Není nic horšího, než dlouhodobě vyvíjet a financovat produkt, který nemá potřebný potenciál.

Frumberg i Coppola se těší, že startupový ekosystém zažije stále více a více příběhů globálně úspěšných českých startupů, které následně inspirují další generaci startupistů. "Nejdůležitější věc je být odhodlaný a mít rád to, co děláte. Když lidé budují produkty a služby, které opravdu milují, tak je to ta největší komparativní výhoda, která se nedá ničím nahradit. Těšíme se, že uvidíme do New Yorku a Silicon Valley přijíždět další zajímavé české inovativní společnosti," dodávají shodně.

Havlová (CzechInvest): České startupy musí myslet globálně od začátku

Napsat autorovi RSS

Vystudoval mediální studia na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Pracoval v ekonomické a centrální redakci ČTK jako subeditor, později jako zpravodaj se zaměřením na energetiku. Jako šéfredaktor vedl zpravodajský server iUHLI.cz, který se zaměřoval na hnědouhelný sektor a energetiku. Je šéfredaktorem ekonomického a investičního portálu Roklen24.cz.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.