Mzdy rostou pomaleji, než čekal trh i ČNB. Vyšší sazby až příští rok?


09:41 • 4. prosince 2017

Tagy: ČR, Mzdy, trh práce, Ekonomika, ČNB, měnová politika, sazby

Český statistický úřad dnes zveřejnil vývoj mezd za třetí čtvrtletí. Ukázalo se, že průměrná měsíční hrubá mzda očištěná o inflaci dosáhla tempa 4,2 % meziročně. Trh přitom čekal číslo vyšší, a to 5,1 %, ČNB pak 5 %. Co si z toho Rusnok a spol. odnesou?

„Růst průměrné mzdy za třetí čtvrtletí mírně zaostal za predikcí trhu i centrální banky,“ okomentoval dnešní data ekonom skupiny Roklen Michal Šoltés. „Snižuje tak očekávání trhu, že by ČNB mohla přikročit k navýšení úrokových sazeb ještě do konce roku. Koruna na to reagovala umazáním části ranních zisků,“ dodal.  

Jak uvádí data, meziročně vzrostl počet zaměstnanců o 2 %, a překročil tak hranici 4 milionů zaměstnanců přepočítaných na plně zaměstnané. „Pozitivní zprávou pro českou ekonomiku je přesun zaměstnanců skrz jednotlivá odvětví,“ míní Šoltés. „Mezi odvětví s nejvýznamnějším nárůstem počtů zaměstnanců se dostaly informační a komunikační činnosti; profesní, vědecké a technické činnosti či vzdělání, tedy odvětví s vyšší přidanou hodnotou. Naopak v sektoru těžby a dobývání je zaměstnáno o téměř 10 % zaměstnanců méně než před rokem,“ upozornil ekonom.

Oficiální mzdy pak nejrychleji rostly v některých sektorech služeb, jako je ubytování, stravování a pohostinství nebo zdravotní a sociální péče. Vzhledem k tomu, že jde o meziroční srovnání, je tento údaj ovlivněn zákony, které byly přijaty za poslední rok, např. zvýšením minimální mzdy, upozornil Šoltés. Z regionálního pohledu pak rostly mzdy nejrychleji v Karlovarském kraji a nejpomaleji v Praze. 

Ve 3. čtvrtletí 2017 činila průměrná hrubá měsíční nominální mzda na přepočtené počty zaměstnanců v národním hospodářství celkem 29 050 Kč, což je o 1 840 Kč (6,8 %) více než ve stejném období roku 2016. Spotřebitelské ceny se zvýšily za uvedené období o 2,5 %, reálně se tak mzda zvýšila o 4,2 %. Objem mezd vzrostl o 8,8 %, počet zaměstnanců o 2,0 %.

Medián mezd (25 181 Kč) vzrostl proti stejnému období předchozího roku o 7,1 %, u mužů dosáhl 27 486 Kč, u žen byl 22 584 Kč. Osmdesát procent zaměstnanců pobíralo mzdu mezi  12 170 Kč a 45 740 Kč.

„ČNB ve své poslední prognóze čekala zrychlení mezd u netržních profesí ze 7,0 % na 8 %, zatímco mzdy zpomalily na 6,5 %. Zpomalily však také mzdy v tržních odvětvích, a to ze 7,7 % na 6,8 %, zatímco ČNB předpokládala nárůst na 7,4 %,“ shrnuje dnešní čísla hlavní ekonom ING Jakub Seidler  „Z toho titulu tak dynamika mezd zaostala za očekáváním centrální banky a bude podporovat argumenty těch radních, kteří nepovažují za nezbytné zvýšit úrokové sazby ještě na letošním prosincovém jednání,“ míní.

I přes mírně slabší hodnotu mezd ve 3. čtvrtletí se však stále jedná o jedno z nejrychlejších temp růstu mezd za posledních deset let, což se odráží i v pozitivní spotřebitelské náladě a příznivé spotřebě domácností, konstatuje Seidler. „Průměrný růst mezd za celý letošní  rok by měl dosáhnout necelých 7 %, což bude nejvyšší tempo od roku 2008, kdy růst nominálních mezd činil 7,9 %.  V příštím roce by měla dynamika mezd dále zrychlit, čemuž pomůže nejen další růst minimální mzdy, ale pokračující příznivý vývoj ekonomiky a také plánované navyšování mezd státních zaměstnanců a zvýšený tlak odborů,“předvídá ekonom.

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.