Němci stále milují hotovost

Oblíbenost papírových a kovových peněz je u našich západních sousedů, Němců, známá. I v roce 2018 lpí jeden z nejvyspělejších států světa na placení v hotovosti. Otázkou je, proč tento fenomén v Německu přetrvává. Důvodů je dle agentury Bloomberg hned několik – soukromí, důvěra a dokonce i neoblíbenost plastu. Bundesbanka tento trend navíc ještě podporuje.

Průměrná německá peněženka obsahuje 103 euro, ať už se jedná o drobné mince nebo bankovky. Tento průměr je přesně třikrát vyšší než u Francouzů, uvedla Evropská centrální banka ve své listopadové zprávě. Celkem 80 procent osobních plateb je pak v Německu provedeno v hotovosti, kdežto v Nizozemí je to pouhých 45 procent.

Zvyk Němců používat hotovost je tak silný, že jakýkoliv pokus o jeho omezení vyvolává veřejnou nevoli. Jen malé náznaky zákazu platby v hotovosti na určitých místech ihned vyvolaly zlé pohledy Němců snad v úplně všech vrstvách společnosti, uvedla agentura Bloomberg. Ve světě, kde vše směřuje k elektronickým platbám, tak náš soused zůstává poslední velkou baštou „cashe“. 

Demografická katastrofa. Italové jako menšina ve své vlastní zemi

Ve většině vyspělých zemí je (ne)použití hotovosti otázkou nákladů či uživatelské pohodlnosti, v Německu je tomu jinak. „Hotovost je pro mne velmi důležité veřejné dobro, kterým se dá měřit transparentnost, legální vyspělost společnosti a také respekt k člověku a jeho soukromí. Ptát se na otázku ‚proč mají Němci rádi hotovost‘ není tou správnou otázkou, tou by bylo spíše‚ proč jiné národy přešly k bezhotovostním platbám tak rychle,“ řekl Bloombergu ekonom Max Otte.

„Němečtí občané si hotovosti velice cení, to je dozajista fakt. Centrální banka proto musí být nápomocná a podporovat veřejnost v tom, jaké platby si přeje provádět,“ podpořil svými slovy již v roce 2016 národní trend prezident Bundesbank Jens Weidmann.

A která z vyspělých zemí je s Německem „bratrem ve zbrani“? Mnozí budou pravděpodobně překvapeni, jde totiž o Japonsko. Ano, právě v zemi s přední elektronickou infrastrukturou a oblibou v elektronice dosahuje peněžní zásoba v oběhu na jednoho obyvatele v přepočtu 7000 dolarů, což je čtyřikrát více než ve Velké Británii nebo Jižní Koreji.

Hotovost? Nezlobte se, ale tu my nepřijímáme

Na cestě k bezhotovostní společnosti jsou naopak země severní Evropy v čele se Švédskem. S výjimkou Německa a Rakouska je většina milovníků hotovosti v méně ekonomicky vyspělých jižních zemích. Na čele v denním užití hotovosti je třeba Řecko nebo Itálie. Někde mezi Severní Evropou a Německem se v oblíbenosti hotovosti nachází Spojené státy, a to kvůli rozmělněnému bankovnímu systému a relativně vysokému počtu obyvatel, kteří ani nevlastní platební kartu. Na některých místech se také stále dá platit šekem, což je něco, co většina Evropanů v životě nezažila.

Newsletter