Stabilní koruna a dolar bojující o zisky

Zatímco na akciích jsme v první polovině týdne pozorovali turbulentní vývoj, devizové trhy zůstávají relativně v klidu. Potvrzují to například pouze mírné zisky měn tradičních bezpečných přístavů, kam spadá švýcarský frank a japonský jen. Koruna pak zůstává nadále stabilní, dolar naopak bojuje o zisky.

Středa byla z hlediska zahraničních dat sice chudá, jejich absenci ale vyrovnaly komentáře centrálních bankéřů, a to jak z Evropské centrální banky, tak i z amerického Fedu. Za ECB včera promluvila členka výkonné rady Sabine Lautenschlägerová. Ta v rozhovoru pro agenturu Bloomberg řekla, že centrální banka je na správné cestě k dosažení inflačního cíle, proto by program kvantitativního uvolňování měl skončit ještě letos. I přesto však, že by vývoj evropské ekonomiky měl podpořit ukončení QE, politika ECB zůstane i nadále akomodativní, dodala.

Tento komentář tak byl o něco konkrétnější než ten od samotného šéfa ECB Maria Draghiho – na začátku týdne na adresu načasování konce QE řekl, že se politika ECB bude vyvíjet v časové konzistenci a zcela v závislosti na datech – euro však nepodpořil. Nepomohla mu ani informace o dohodě německé koaliční smlouvy unie CDU/CSU a sociální demokracie a ani nárůst výnosů evropských dluhopisů.

Co se týče dolaru, byli jsme svědky zpevnění až pod hranici 1,230 za euro. Prvotním katalyzátorem bylo další uklidnění trhů, se kterým byl spojený růst amerických akcií. Poté se do hry dostal další nárůst výnosů dluhopisů, který USD podpořil ještě více, ale naopak potopil akcie do záporu (index Dow Jones zažil největší denní zvrat od srpna 2015). Komentáře členů Fedu se na ziscích americké měny moc nepodepsaly, jelikož postrádaly jakýkoliv jestřábí nádech.

Za opětovným posunem výnosů například 10letého instrumentu na jeho 4letá maxima stála jeho méně úspěšná aukce, na celkový trh pak zapůsobila především dohoda republikánských a demokratických senátorů o zvýšení rozpočtových výdajů o zhruba 300 miliard dolarů během příštích dvou let (teď se čeká na schválení Sněmovnou reprezentantů a na podpis prezidenta).

K dolarovým ziskům rovněž přispělo i dění v Číně, konkrétně článek ve státních novinách China Economic Daily upozorňující na očekávané častější fluktuace čínské měny, namísto původně predikovaného posílení. Tamní firmy by se proto měly na tento scénář připravit, stojí v textu, který tak společně s menším než odhadovaným přebytkem čínské obchodní bilance vedl k největšímu oslabení jüanu od srpna 2015, kdy došlo na jeho nečekanou devalvaci.

 

Zaměříme-li se na centrální bankéře, šéf dallaské pobočky Fedu Kaplan na konferenci ve Frankfurtu řekl, že vyšší mzdy nutně nemusí vést k vyšší inflaci, jak většina trhu předpokládá. Poté dodal, že pro centrální banku by bylo rozumné postupně a opatrně omezovat akomodativní charakter měnové politiky. Jeho kolega Evans, šéf chicagské pobočky Fedu, se pak přiklonil k tomu, aby měnový výbor udržel současnou podobu své politiky do doby, než se potvrdí udržitelný nárůst inflace. Tehdy by myšlenka dalšího zvýšení sazeb byla zcela na místě, řekl. Výčet uzavírá boss sanfranciské pobočky Williams, který se na konferenci v Honolulu vyslovil pro stabilní a postupné zvyšování sazeb i přesto, že nedávná data z trhu práce byla mnohem lepší, než se očekávalo.

Aktuálně se dolar vůči euru obchoduje na 1,229 EURUSD. Během dnešního dne by se jeho kurz měl pohybovat v rozmezí 1,229-1,240 EURUSD.*

Koruna si tento týden drží stabilní pozici lehce nad hranicí 25,20 za euro. To je poměrně pozitivní zpráva, vezmeme-li v potaz fakt, že společně s polským zlotým a maďarským forintem patří k rizikovějším měnám, které citlivě reagují na sentiment světových trhů.

Během včerejšího dne nepřišla žádná domácí data, která by kurz koruny jakkoliv rozhýbala. Dnes datový klid prolomí míra nezaměstnanosti za leden (očekáváme výsledek 3,9 % oproti předchozím 3,8 %). O poznání větší vliv ale bude mít zítřejší zveřejnění zápisu z posledního zasedání bankovní rady České národní banky.

Momentálně se koruna obchoduje kolem 25,24 EURCZK. Kurz vůči euru by se dle naší predikce měl dnes držet v rozmezí 25,19 až 25,24 EURCZK, ve dvojici s dolarem pak od 20,34 až 20,52 USDCZK.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Newsletter