Temná stránka podnikání. Jedenáct znamení, že trpíte závislostí

Ačkoliv největší obavy právem budí závislosti na zdraví škodlivých věcech, jako jsou cigarety, alkohol či dokonce drogy, ukazuje se, že i v případě toho dobrého platí, že všeho moc škodí. Tzv. workoholismus, tedy závislost na práci, bývá spojován zejména s vrcholovými manažery, a zvláště pak s podnikateli, kteří operují takříkajíc „na vlastní triko“. U těch se pak hovoří o závislosti na podnikání. Jak poznáte, že se týká i vás?

Třebaže slovní spojení „závislost na podnikání“ může znít trochu úsměvně, její existenci uznávají i někteří zástupci vědecké obce. K takovým patří i April J. Spivack, Alexander McKelvie a J. Michael Haynie z Whitmanovy školy managementu při Syrakuské univerzitě, kteří se ve svém výzkumu zaměřili na psychologickou stránku opakovaného podnikání. To znamená, že provedli sondu do psychiky zástupu zkušených podnikatelů, kteří již ve svém životě založili několik start-upů či jiných projektů.

Studie: V ČR zakládají 44 % startupů lidé ve věku 18 až 29 let

Ve svém článku vydaném odborným časopisem Journal of Business Venturing pak vědci vysvětlují, že závislost na podnikání je v principu podobná závislosti na hazardních hrách nebo internetu. Dlouholetí podnikatelé totiž podle autorů vykazují podobné „abstinenční“ příznaky, jako jsou obsedantní myšlenky, pocity viny, vysoká úroveň napětí a další negativní emocionální stavy, které přirozeně dopadají i na fyzické zdraví.

Ať už budeme závislost na podnikání považovat za skutečnou, či nikoliv, čísla, která s příznačným titulkem „Temná stránka podnikání“ přinesl server Shopify mluví jasně. Nejenže podnikatelé v průměru reportují o něco nižší úroveň pociťovaného štěstí a o něco vyšší úroveň stresu, ale výskyt některých psychických nemocí je u nich ve srovnání s běžnou populací výrazně vyšší. Jde například o deprese, ADHD syndrom, různé závislosti či o bipolární poruchu.

Mladí géniové ve svetrech? Omyl! Kdo vládne startupům a inovacím?

Před závislostí na podnikání varuje také server Inc., který ji připodobňuje k závislosti na drogách. A jak poznáte, že jste do toho „spadli“ také? Ariana Ayu, CEO Ayutopia International, se inspirovala u výčtu jedenácti signálů závislosti na drogách vytvořených klinikou Mayo a přetvořila je na míru závislosti na podnikání. Pokud se tedy ztotožníte s většinou výroků, pak patrně máte problém.

  1. Máte pocit, že zkrátka musíte být podnikatelem a že běžné zaměstnání pro vás není vhodné.
  2. Cítíte nutkání začít s (dalším) vlastním byznysem.
  3. Ke stejnému uspokojení potřebujete mít postupem času rozjeto stále více projektů.
  4. Vyžadujete, abyste stále měli možnost věnovat se práci (například nepřetržitá kontrola e-mailů).
  5. Investujete další a další peníze do svého podnikání, i když si to nemůžete dovolit.
  6. Neplníte mimopracovní povinnosti nebo omezujete sociální nebo rekreační aktivity, protože stále pracujete.
  7. Děláte věci na podporu vašeho podnikání, které byste normálně neudělali.
  8. Při práci na vašem byznyse se uchylujete k rizikovým aktivitám.
  9. Věnujete více a více času a energie na získávání zákazníků a plnění obchodních potřeb.
  10. Nedaří se vám přestat pracovat (např. o prázdninách, víkendech, po 18:00 atd.) nebo se o to ani nepokoušíte.
  11. Při pokusu přestat pracovat se u vás vyskytují symptomy abstinence (např. pocit viny z toho, že nepracujete).

Mládí vpřed! Znáte (ne)výhody studentského podnikání?

Newsletter