Opera: Skrytá příležitost v zapomenutém prohlížeči?


17:06 • 5. března 2019

Tagy: Robomarkets, investice, Akcie, Wall Street, Internet, ipo, Afrika, Kryptoměna, sociální sítě

Opera Limited, strůjce webového prohlížeče, kterého si pamatujete hlavně z dob minulých, ohlásila ke konci února výsledky za čtvrtý kvartál. A vypadá to překvapivě dobře.

Když v létě loňského roku proběhlo IPO, ani jste si ho možná nevšimli. Norská Opera tehdy vyraisovala přes 100 milionů dolarů a investoři se mohli radovat z profitu přesahujícího deset procent. Tedy jen chvilku.

Neuběhlo totiž ani půl roku a cena akcií spadla o polovinu a nyní je na necelých devíti dolarech, pořád o více než čtvrtinu níže oproti upisovací ceně.

Ačkoli IPO nebylo žádným zázrakem, management Opery si trval na svém. COO situaci svého času komentoval slovy, že cena akcií nemá nic společného s finanční kondicí společnosti. Představenstvo se dokonce uchýlilo k odkupu asi 15 procent akcií, aby investorům ukázalo, že v budoucnost své firmy opravdu věří.

A ke svému optimismu měli a mají důvod.

Na grafu výše vidíme, že v době před i po IPO příjmy i zisky Opery stoupaly. To se nakonec potvrdilo i ve čtvrtém kvartálu, kdy příjmy mírně překonaly odhadovaných 50 milionů dolarů se ziskovostí bezmála 13 milionů dolarů.

Celkově tak za loňský rok Opera zakončila s rekordním čistým ziskem ve výši 35 milionů dolarů, což je oproti roku 2017 šestinásobek.

Prohlížeč, který máme spjatý s dřívější dobou, má nyní přes 60 milionů měsíčně aktivních počítačových uživatelů a 200 milionů uživatelů své mobilní verze. Paradoxně se v obou případech jedná o rekordní čísla.

Co se tedy děje pod povrchem tiše rostoucí technologické firmy?

Opera je velmi aktivní v Africe, kde rozvíjí svou produktovou vlajkovou loď Opera News - vlastní obsahovou platformu, která má přes 134 milionů měsíčně aktivních uživatelů.

V září loňského roku uzavřela partnerství s blockchainovou společností Ledger, aby prozkoumala možnosti, které tato technologie nabízí pro její ekosystém. Navázala tak na předchozí technologický manifest, kdy jako první velký prohlížeč nabídla již integrovanou kryptoměnovou peněženku. Později k tomu přidala i softwarový doplněk, který automaticky detekuje, když se výpočetní výkon uživatele snaží třetí strana nepozorovaně využívat k těžbě kryptoměn.

Společnost také investovala 30 milionů dolarů do sociální sítě StarMaker, která stojí na nahrávání a sdílení audiozáznamů. V rychle rostoucím projektu má Opera nyní téměř dvacetiprocentní podíl s tím, že by do roku 2020 chtěla získat většinu.

Z hlediska velikosti Opera není zatím na technologické poměry přerostlý gigant a s tržní kapitalizací okolo 900 milionů dolarů se jí zatím velcí institucionální investoři spíše vyhýbají. Ostatně podobně jako média.

Jakmile se však dostane k rozlišovací schopnosti velkých hráčů, a že má podle finančních i uživatelských trendů dobře našlápnuto, může cena titulu solidně stoupnout.

Disclaimer: Článek vychází z autorových osobních názorů a nemá na něj být nahlíženo jako na investiční/obchodní doporučení. Společnost RoboMarkets nenese žádnou odpovědnost za výsledky obchodů založených na této analýze.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

RSS

Dmitrij Gurkovskij se o finanční trhy a psychologii zajímá už od dětského věku. Po studiu sociální psychologie a filozofie nastoupil do laboratoře technické a fundamentální analýzy finančních trhů ve výzkumném institutu. Následně působil jako trader-analytik a portfolio manažer v investiční společnosti. Dnes je hlavním analytikem společnosti RoboMarkets.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.