Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Smolař desetiletí. Pozor na to, co vyhazujete do odpadkového koše

Pokud jste někdy omylem vyhodili něco cenného, po přečtení následujících řádků se možná nebude cítit tak špatně. James Howells z jižního Walesu před čtyřmi lety vyhodil společně s odpadky i starý hard disk, na kterém měl uložený osobní šifrovací klič ke svým vytěženým bitcoinům. Vzhledem k tomu, že jich bylo 7500, měly by v současnosti hodnotu přes 104 milionů dolarů. Howells tak chce ztracené bohatství najít. V tom mu ale naneštěstí pro něj brání zákon.

Nešťastník dokonce ví, kde je v malém městě jeho drahocenný kus elektroniky skladován. Poté, co chtěl na místní skládce udělat „hloubkové pátrání“, se však dozvěděl, že takové prohledávání je ve waleském Newportu protizákonné. Muž se tak ocitl v patové situaci. Ví, kde leží jeho 7500 BTC, ale není mu to nic platné.

IT pracovník z Velké Británie začal těžit bitcoin na svém notebooku v roce 2009. O čtyři roky později přestal a poté, co své zařízení polil limonádou, ho rozložil na součástky a většinu prodal na aukční webové stránce eBay. Záměrně si nechal jen pevný disk, aby při růstu ceny bitcoinu mohl kdykoliv svoje výsledky těžby zpeněžit. Během téhož roku však při úklidu omylem do odpadkového koše vhodil i svůj hard disk.

Více než čtyři roky poté začal své chyby litovat. Na jeho odpadkový koš vyhozený na místní skládku byly tou dobou již navozeny dalších čtyři roky odpadu, což by prohledávání značně ztížilo.

Proč může být úspěch bitcoinu i příčinou jeho pádu?

„Moderní skládky jsou složitým ekosystémem. Prohledávání by mohlo způsobit několik environmentálních problémů, jako jsou úniky nebezpečných plynů či potenciální vzplanutí některých částí skládky. Byl by to velký, drahý a riskantní pokus,“ uvedl pro deník The Telegraph Howells.

Úředníci z newportské radnice na jeho pokus odpověděli stejně, jak celou věc popsal sám Howell. Jakékoliv pohyby na skládce by mohly způsobit problémy pro okolní část města. Skládka v současnosti obsahuje asi 350 tisíc tun odpadu a každý rok se na ní naveze dalších 50 tisíc tun. „Je navíc pravděpodobné, že hardware utrpěl značnou korozi vinou úniků tekutin a plynů,“ uvedla radnice města. Po vyzvednutí ze spárů toxického odpadu by tak nemuselo zařízení fungovat.

 

Další potíží je, že by prohledávání vyžadovalo speciální stavařská vozidla a stroje, jejichž pronájem by vyšel na nemalou částku. Podle serveru Wired si Howell může takovou investici dovolit, problémem ale zůstává zákon. Při vjezdu na skládku by se jednalo o vniknutí na cizí pozemek, a tedy trestný čin.

V současnosti už fyzickému odcizení nebo ztrátě bitcoinů předcházejí například cloudové služby, které kryptoměny uchovávají. Jak jsme se ale mohli přesvědčit u nedávného hacknutí poolu NiceHash, ani tam nejsou uživatelé zcela v bezpečí.

James Howells cenu a vývoj bitcoinu stále sleduje. „Není to proto, že jsem posedlý částkou, o kterou jsem vlastně přišel. Důvodem je, že investuji a sleduji tak mnoho měn, včetně bitcoinu,“ uvedl Howells pro Wire. „Kdybych býval ty bitcoiny měl, tak bych už v roce 2013 prodal 30 až 40 procent, abych mohl investovat do nemovitostí a také do dalších kryptoměn,“ dodal.

Potřebujete peníze? Ručit za „fiat“ půjčku můžete bitcoinem

S rapidní rychlostí růstu ceny bitcoinu by brzy mohl mít hard disk tak obrovskou hodnotu, že by vedení radnice bylo donucené proces hledání povolit. Proč? „Samozřejmě by dostali pěkné procento částky jako dar nebo odškodnění,“ dodal vlastník hard disku Howells.

Tak hodně štěstí…

Newsletter