Průzkum: Hypotéku splácejí partneři nejčastěji napůl


08:25 • 1. července 2018

Hypotékou je v České republice zatíženo na 900 tisíc bytů a rodinných domů a má ji asi 14 % Čechů. Přes 40 % z nich ji přitom manželé či partneři splácejí rovným dílem. Hypotéka často bývá palčivým tématem také při rozvodu. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu finanční skupiny Wüstenrot.

Cena nemovitostí v poměru k platům je v České republice jedna z nejvyšších v Evropě. Češi tak při koupi vlastní nemovitosti sahají k hypotékám. Jen v loňském roce jich s tímto účelem bylo sjednáno téměř 60 tisíc. Hypotéku mají partneři nejčastěji sjednanou společně a 41 % ji splácí napůl. „Tento podíl je trochu nižší na Moravě, kde spíše splácí jen jeden. Přisuzovat to můžeme tradičnějšímu rozdělení rolí v domácnosti,“ uvedl Marian Holub, produktový manažer pro hypotéky finanční skupiny Wüstenrot.

Dělení majetku při rozvodu

Pro každého druhého Čecha je největším problémem při rozvodu, vyjma péče o děti, dělení majetku. Necelá desetina řeší bytovou otázku, stejná část finanční situaci a 3 % si uvědomují i význam společných dluhů, včetně hypotéky. Hypotéku by v rámci rozvodu nejčastěji řešili prodejem nemovitosti, jednala by tak třetina dotázaných.

„Výjimku tvoří Praha, kde by hypotéku v takovém případě převedli na jednoho z partnerů. To ukazuje na komplikovanou situaci na pražském trhu realit, kdy je subjektivně nedostatek vhodných bytů, tedy těch, které splňují požadavky na lokalitu, vybavenost i samotné dispozice nemovitosti zároveň s cenou,“ vysvětluje Holub. A tak zatímco průměrně by převod společné hypotéky zvolilo 29 % respondentů, v Praze by se k ní přiklonilo 36 %.

O průzkumu
Průzkum finanční skupiny Wüstenrot proběhl ve dnech 28. února až 5. března 2018 za pomoci on-line nástroje Instant Research výzkumné agentury Ipsos. Dotazováno bylo 840 respondentů žijících v sezdaném či nesezdaném partnerství či rozvedených v reprezentativním zastoupení podle pohlaví, věku, kraje, vzdělání a velikosti bydliště.

 

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.