Deníček investora: Nezbytná korekce a nákup růstové aerolinky


13:00 • 5. února 2018

Tagy: Deníček investora, Saxo Bank, investice

Výsledková sezóna je v plném proudu a zatím mohu říci, že rozhodně nezklamala. Ačkoli se to v posledních dnech trochu zvrtlo, tak začátek roku byl pro akcie téměř euforický. Já jsem mezitím samozřejmě nelenil a do svého portfolia přidal opět pár titulů, ve kterých vidím potenciál.

Jak jsem psal naposledy, věřím, že výsledková sezóna předčí očekávání. A částečně se již tak stalo. Výsledky společností jako Apple či Amazon byly vyšší než očekávání analytiků, díky čemu se index S& P500 vyhoupl na ceny kolem 2830 USD za akcii a již téměř předčil predikce většiny investičních bank ohledně vývoje indexu pro rok 2018. Tedy má opční pozice v instrumentu UPRO se prozatím vyvíjí nadmíru dobře. Nicméně opce jsou mnohem komplexnější tématika, než jsem si původně myslel. Na školách se učí, že držitel opce má dvě možnosti – uplatnit nebo nechat propadnout. Nicméně realita je trochu jiná. V okénku obchodní platformy s aktuálním P/L je člověk vždy zvyklý sledovat, jak se jeho pozicím vede. Držitel opce tak v tomto okénku přirozeně také vidí, jak se vyvíjí cena jeho instrumentu – tedy opce. V momentě, kdy však člověk plánuje opci uplatnit, musí sledovat především, jak se vyvíjí rozdíl ceny podkladového instrumentu a realizační ceny, který nemusí vždy odpovídat aktuální ceně opce (záleží na deltě opce). Tedy pro začínajícího obchodníka je to poměrně matoucí situace. Každopádně, v konečném důsledku má tak držitel opce kromě již zmíněných dvou možností ještě možnost třetí, a sice opci prodat. Já vzhledem k tomu, že je pozice momentálně in-the-money, plánuji opci uplatnit někdy před koncem splatnosti.

Deníček investora: Opce S&P 500 a Black-Scholes v období klidu

Jak již titulek napovídá, jsem nadále optimistický ohledně hospodářského cyklu. A to i přes růst výnosů na dluhopisech v poslední době, který způsobil jeden z největších tržních poklesů za poslední půlrok. Tento faktor mi přijde do jisté míry pouze behaviorální. Obecně lze říci, že když na S&P již 100 dní nedošlo k 1% korekci, pak je to dlouho. A pokud se nemýlím, tak ta nastala naposledy v srpnu minulého roku. Tedy dle mého názoru obchodníci spíše využili této příležitosti k výběru zisků. Ostatně Fed již přes 2 roky zvyšuje sazby a negativní dopad na akcie to rozhodně nemělo, jakkoli to mohlo společnostem zdražit financování či snížit očekávané CF pro akcionáře v jednotlivých letech. Nicméně i nadále je třeba být opatrný.

Tedy nejprve jsem pořídil akcii United Continental Holdings (UAL), jedná se o společnost mimo jiné provozující aerolinky United Airlines. Pro mnohé je tato firma známá především nedávným incidentem, kdy bylo nesvévolně vyhoštěno z letadla několik cestujících s řádně koupenou letenkou. Společnost se k incidentu postavila čelem a vyvázla pouze s malým šrámem na reputaci. O to překvapivější byla reakce akcionářů, kteří během ledna i přes zveřejnění lepších než očekávaných výsledků poslali cenu akcie téměř o 11 % níže. Tohoto poklesu jsem využil a nakoupil akcie za (věřím) výhodnou cenu. Důvodem nejistoty investorů je především neustále rostoucí cena ropy a dále nepřesvědčivá prezentace CEO společnosti ohledně plánů na zvýšení marží do budoucna. Fundamenty této firmy však zůstávají příznivé, proto jí i nadále věřím. Například na základě P/E či EV/EBITDA ratia je společnost oproti peerům přibližně o 30 % podhodnocena.

Jak jsem slíbil, popřemýšlel jsem i o efektivní cestě, jak své portfolio zajistit. V minulosti jsem zkoušel různé indexy volatility, ale ukázalo se, že to není to pravé ořechové. Kupování put opcí v takto investorsky optimistickém prostředí se však rovněž nepřikláním. Tedy z mého pohledu je ideálním řešením nějaká anticyklická komodita. Udělal jsem si na tuto tématiku menší research a nakonec jsem se rozhodl pro zajištění pomocí stříbra. Stříbro má velmi vysokou korelaci s cenou zlata, které je také velmi vhodným zajišťovacím instrumentem, a rovněž má negativní korelaci s hlavními akciovými indexy. Nevýhodou stříbra je, že oproti zlatu je jeho cena podstatně volatilnější. Na rozdíl od zlata je však tato komodita mnohem více průmyslově využívaná, a tedy její držba dává i větší smysl než jen jako uchovatel hodnoty.

Na závěr i jeden neúspěch. Akcie společnosti Dean Foods, kterou jsem měl nějakou dobu v portfoliu, se během ledna propadla a pozice se tak zavřela na mém stop lossu, který jsem měl nastaven na úrovni breakevenu. Tedy ztráta to byla pouze o málo větší než rozdíl kupní a prodejní ceny. To však pořád odpovídá mé filozofii – držet ztráty nízké a zisky vysoké.

Deníček investora: I štěstí je součástí obchodování

 

RSS

Je studentem Finančního inženýrství na Vysoké škole ekonomické v Praze. Část svého studia absolvoval také na Stockholm University ve Švédsku. Zajímá se o kapitálové trhy a dopad makro-údajů na jejich vývoj. V současné době se účastní stáží v několika investičních společnostech v rámci programu 3^3. Ve volném čase pracuje na rozvoji organizace Bankéřský klub.Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.