Státní fond rozvoje bydlení se mění a pomůže širšímu okruhu žadatelů


16:10 • 25. dubna 2019

Prvním čtením včera v Poslanecké sněmovně prošel návrh o změně Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) na Státní fond podpory investic (SFPI). Dojde tím především k rozšíření jeho zaměření i na jiné investice do regionálního rozvoje a cestovního ruchu.

„Musíme se připravit na to, že tu evropské zdroje nebudou navždy. Proto tu bude Státní fond podpory investic, kterým by měl pomoci regionům a obcím. Vznikne transformací Státního fondu rozvoje bydlení. Bydlení je totiž obrovským tématem regionálního rozvoje. Naší ambicí je, že by Ministerstvo pro místní rozvoj bylo přirozeným partnerem pro kraje, města a obce. Protože na rozdíl například od zemědělců nemají svůj mateřský resort. Finance musejí řešit na Ministerstvu financí, přenesenou působnost státní správy na vnitru, dotace a veřejné zakázky u nás,“ uvedla ministryně pro místní rozvoj Klára Dostálová.

Změní se tedy název a pole působnosti státního fondu. Kromě bydlení bude pokrývat i regionální rozvoj, sport, kulturu a cestovní ruch. Pro fond bude jistě zajímavá kombinace úvěrových nástrojů a dotací. To znamená, že obec bude moci čerpat na určitý projekt dotaci ve výši například padesát procent z celkových nákladů a na dalších čtyřicet procent investice získá ze stejného fondu zvýhodněný úvěr.

Ze zákona o Státním fondu rozvoje bydlení zatím vyplývá, že má k dispozici šest miliard korun. Do budoucna by měl fond hospodařit každý rok s deseti až dvanácti miliardami korun.

Napsat autorovi RSS

Redakce Roklen24.czPřejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.