Nad očekávání lepší německá data o indexu PMI podpořila euro. Společná měna je v zisku nad 1,0650 dolaru za euro. Měny regionu ve ztrátě. Koruna se obchoduje kolem 25,30 za euro.

Stupavský (Conseq): Firmy na trhu START jsou atraktivní, mají potenciál růst

Trh pražské burzy START začíná lákat větší hráče. Firma Conseq Investment Managements plánuje investovat do emisí  až 250 milionů korun. Podle investičního stratéga firmy Conseq Michala Stupavského je v titulech na burze START velký růstový potenciál. Zejména pokud se bude dařit české a globální ekonomice. Nejen to prozradil ve video rozhovoru pro server Roklen24.

Trh START na pražské burze letos funguje nově. Můžete nám shrnout plány Conseq na této burze?

Momentálně plánujeme, že do emisí na trhu START budeme alokovat přibližně pět procent kapitálu našich dvou akciových fondů. Mělo by se jednat o 200 až 250 milionů korun. Považujeme společnosti, které se tam již obchodují a budou obchodovat, za velice atraktivní s potenciálem budoucího růstu. Věříme, že do našeho portfolia přinesou zajímavý doplněk rizikově výnosového profilu. Samozřejmě chceme tímto plánem podpořit rozvoj pražské burzy. Myslíme si, že impulz v podobě trhu START je do budoucna pro pražskou burzu velice důležitý.

Když to srovnáme s hlavním trhem pražské burzy, bude to pro vás hlavně doplňkem, nebo čekáte, že by tento trh jednou mohl výrazněji růst?

Bude to záležet především na makroekonomické situaci. Pokud se bude ekonomice i nadále dařit, tak by měly být valuace těchto firem poměrně atraktivní. Každou další emisi budeme bedlivě sledovat a analyzovat.

 

 

Pojďme k makroekonomické predikci. Jaká jsou podle vás hlavní rizika i příležitosti pro akciové a devizové trhy?

Na prvním místě bych zmínil čínskou ekonomiku. Ekonomové a analytici měli obavu, že začne významně zpomalovat z toho extrémního tempa růstu minuých let. Naštěstí se zásadní zpomalení nepotvrdilo, dynamika růstu v prvním a druhém čtvrtletí letošního roku byla přibližně na úrovni 6,7 procenta. Doufáme, že se bude čínské ekonomice i nadále dařit, přestože nějaké strukturální zpomalení už je patrné. 

Jaká jsou další rizika?

Určitě Turecko, které si prochází poměrně složitou měnovou krizí. Turecká lira oproti dolaru i euru oslabila od začátku letošního roku o více než 50 procent a akcie na istanbulské burze také výrazně oslabily. Primární problém je vysoká inflace, která se vyhoupla téměř na 20 procent, deficit běžného účtu platební bilance. V minulém týdnu (17.9. – 21.9., pozn. red.) se situace stabilizovala, centrální banka zvýšila úrokové sazby o šest procent.

Jak vnímáte, jako investiční stratég, roli tureckého prezidenta Erdogana. Je to pro Turecko hrozba, nebo záruka stability?

Určitě je to riziko, ale my se domníváme, že ve finále se bude chovat racionálně. Několikrát zmiňoval, že příčinnou inflace jsou úrokové sazby, což je absolutně proti ekonomické teorii. U kormidla Turecka je od roku 2003, ekonomika si za tu dobu prošla velmi pozitivním vývojem. Jeho ostrá vyjádření například vůči Spojeným státům jsou spíše jakési proklamace interně pro jeho voliče.

Michal Stupavský bude jedním z řečníků  5. České investiční konference, která se koná 19. a 20. listopadu.

Kde by se případná krize Turecka nejvíce promítla? Postihla by Evropu nebo i USA?

Pokud by se ta krize prohlubovala, mělo by to vliv na celý globální trh. Turecko je významná ekonomika o 80 milionech obyvatel, s celkovém HDP je na 18.místě na světě. Pokud by tam došlo k nějakému prohloubení recese, tak by se to projevilo v nárůstu rizikové averze, takže by to odnesly globální akciové trhy.

Když se podíváme na Wall Street a Donalda Trumpa, je současný americký prezident spíše hrozba nebo příležitost?

Tato mince má dvě strany. Na jednu stranu byla jeho politika pozitivní na dynamiku růstu amerického HDP. Na konci roku 2017 schválil významné fiskální impulzy, zejména co se týče infrastruktury, ale také daňovou reformu, ze které doteď těží americké korporace na burze. Na druhou stranu je jeho mezinárodní politika velice problematická. Obchodní války zejména s Čínou, částečně s Evropskou unií, jsou významně negativní. Pokud se podíváme na čísla dynamiky mezinárodního obchodu OECD, tak je vidět dynamický pokles.

Jaké další hrozby pro americké akcie vidíte? Wall Street roste už poměrn dlouho. Kde vidíte možnost pádu nebo blížící se krize?

Makroekonomické oživení je od roku 2009 už velice dlouhé. Pokud se podíváme na historické statistiky MMF, tak průměrná doba expanze americké ekonomiky trvá přibližně čtyři až pět let. Troufám si tvrdit, že nějaké zpomalení v horizontu příštích dvou až tří let pravděpodobně přijde. Pokud by skutečně přišlo, byla by zasažena dynamika amerických korporací. To by tlačilo valuaci amerických akcií nahoru a mohly by zaznamenat nezanedbatelnou korekci.

Je možné, že nás čeká delší období stability bez krize?

V tom se právě teď nacházíme. Dá se použít výraz Goldilocks, tedy období, kdy se růst globální ekonomiky pohybuje na svém strukturálním potenciálu a míra inflace je umírněna přibližně na cíle centrálních bank. Domnívám se, že zásadní rizika, která by mohla vyvolat podobnou krizi jako před deseti lety, momentálně přítomny ve světové ekonomice nejsou. Doufejme, že to velice příznové období pro riziková aktiva bude ještě nějakou dobu trvat.

Newsletter