ČNB letos poprvé zvýší sazby

Letošní rok nebude z hlediska počtu kol navyšování úrokových sazeb tak nabitý jako ten loňský. I přesto bychom se měli dočkat alespoň jednoho navýšení, a to pravděpodobně již tento týden. Reakce kurzu na první letošní hike by však neměla být nikterak agresivní.

Pro vyšší úroky hovoří například akcelerace inflace až ke stropu horního tolerančního pásma České národní banky. Robustní inflační tlaky v domácí ekonomice tak pravděpodobně přispějí k tomu, že aktualizovaná prognóza ukáže o něco vyšší čísla než její předchozí verze. Důležitou roli v tomto směru sehraje i neposilující kurz koruny. Zatímco únorový výhled centrální banky pracoval se zpevněním domácí měny během druhého kvartálu směrem k průměrné hodnotě 25,20 za euro, skutečnost ukazuje mnohem slabší hodnoty. A nečekáme, že by se domácí měna vydala cestou, jak ji vidí ČNB, tj. posílení letos až pod hranici 25,00 za euro.

Tyto vnitřní faktory nahrávají vyšším sazbám. Existují sice i vnitřní nejistoty, které na posledním zasedání zmínil sám guvernér ČNB Jiří Rusnok, jako je například slabší spotřeba a pomalejší vývoj mezd, jedná se však o „stará“ čísla (první kvartál), která výše zmiňované proinflační faktory ovlivňující výhled cenového růstu nepřebijí.

Vedle toho je potřeba upozornit na vnější rizika, kam spadá zpomalující evropská, zejména německá, ekonomika či hrozba brexitu a sílícího protekcionismu. I přesto, že poslední čísla z oblasti německého průmyslu (obzvláště jde o „měkké“ indikátory) nevypadají nijak valně, dokonce ani riziko brexitu – byť oddálené – nelze zcela vypustit, předpokládáme, že model centrální banky ukáže zvýšení sazeb. A právě to by mělo být, soudě dle posledních komentářů členů bankovní rady, tím hlavním katalyzátorem, sice možná jen těsné, převahy tábora příznivců posunu sazeb o „tradičních“ 25 bazických bodů. Vedle nás tento názor sdílí i 15 z 18 dotazovaných ekonomů a analytiků v rámci průzkumu agentury Bloomberg.

Očekávání ekonomické obce jsou tak poměrně jasná. Při pohledu na sazby peněžního trhu tomu už ale tak není. I přesto předpokládáme, že kurz koruny na zvýšení úroků bude reagovat spíše opatrněji, což například podporuje týdenní ukazatel implikované volatility koruny vůči euru nacházející se v podstatě na nule. Spíše než na samotný hike by koruna mohla reagovat na aktualizovaný výhled centrální banky, a to především v otázce odhadované trajektorie sazeb. Například agentura Bloomberg přiřazuje zpevnění koruny pod 25,65 za euro během jednoho týdne pravděpodobnost pouhých 27 %. Oslabení nad 25,75 za euro za tu samou dobu pak přiřazuje bezmála 32 %.

Dnes nás žádná domácí data nečekají. Vy zbytku týdne bude zveřejněn pouze index PMI průmyslu za duben (čtvrtek). Aktuálně se koruna v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 25,70 EURCZK. Dle naší predikce by se kurz vůči euru měl držet v rozmezí 25,67 až 25,74 EURCZK, ve dvojici s dolarem zase od 22,95 až 23,23 USDCZK.* 

Euro během minulého týdne citelně oslabilo. V závěru se sice společná evropská měna pokusila o lehký návrat, k proražení zpět nad hranici 1,1200 EURUSD to však nestačilo.

Zahraniční dění bude v tomto týdnu poměrně pestré. Ve středu se uskuteční zasedání měnového výboru Federálního rezervního systému, na kterém by měly americké sazby zůstat beze změny. Očekáváme i nadále trvající optimismus ohledně výhledu největší ekonomiky světa, pod vahou zahraničních rizik však nakonec převáží tábor ponechání úroků na současných úrovních. Z dat budeme sledovat zejména tvorbu nových pracovních míst v USA mimo zemědělství a vývoj mezd (oboje zveřejněno v pátek), v eurozóně pak HDP za první kvartál (úterý) a první odhad dubnové inflace (pátek).

Aktuálně se americká měna vůči euru v online směnárně RoklenFx obchoduje za středový kurz 1,1161 EURUSD, dolarový index se pak nachází na hodnotě 97,96 bodu. Během dne by se kurz EURUSD měl pohybovat v rozmezí od 1,1091 do 1,1178 EURUSD.*

*Průměrný nominální kurz, zveřejňovaný ECB, bude dle použitých modelů s vysokou pravděpodobností ve zmíněném intervalu. Predikce měnových kurzů jsou založeny na  modelu časových řad, který zohledňuje předchozí hodnotu kurzu i jeho minulou volatilitu. K přesnějšímu určení budoucí volatility je do modelu navíc zakomponován faktor zveřejňování makroekonomických dat. Model je tak schopen určit, kdy lze očekávat zvýšenou či sníženou volatilitu směnného kurzu.

Disclaimer: Tento článek má pouze informativní charakter a neslouží jako investiční doporučení dle zákona č. 256/2004 Sb. o podnikání na kapitálovém trhu. Při zpracování tohoto článku autor vycházel z veřejně dostupných zdrojů. Za případné chyby v textu nebo v datech nenesou společnosti Roklen Holding a.s. ani Roklen360 a.s. zodpovědnost.

Newsletter