Solidní nejistota evropské měny. Rozpad eurozóny a pád eura?

Jakkoliv je samotný koncept Evropské unie ekonomicky a společensky pro celou řadou Evropských států přínosný, rigidní snahy o sjednocení států s rozdílnými mírami růstu mohou často přinést řadu problémů, které se dříve či později projeví na devizovém trhu. I když od počátku nového roku euro na páru s americkým dolarem připsalo zhruba osm desetin procenta, jeho růstové vyhlídky v roce 2017 zůstávají velmi nejisté.

Jedním z klíčových faktorů, který bude mít nepochybně zásadní dopad na kurz eura vůči dolaru je nadcházející série voleb hned v několika členských státech měnové unie. Již za dva týdny bude letošní evropské volební klání po Rakousku pokračovat v Nizozemsku, kde se o křesla v parlamentu uchází celkem 28 stran. Z doposud zveřejněných předvolebních průzkumů vyplývá, že nejlépe má k vítězství našlápnuto krajně pravicová strana holandského nacionalisty Geerta Wilderse, který se několikrát vyslovil pro odchod Nizozemí z Evropské Unie.

A právě na tento scénář již nějakou dobu sazí známé hedgové fondy. Loni v listopadu svůj výhled na Reuters Global Investment Outlook summitu zveřejnil skotský finančník Hugh Hendry, hlavní investiční ředitel společnosti Eclectica Asset Management, která spravuje aktiva v hodnotě okolo 200 milionů dolarů. Hendry se domnívá, že v případě vítězství Marie Le Pen v květnových prezidentských volbách ve Francii vypuknou na evropských dluhopisech výprodeje nevídaných rozměrů. Podle jeho slov představuje současná politická krize v Evropě hrozbu nejen pro eurozónu, ale také pro světovou ekonomiku, neboť monetární politika zpravidla nemá žádné prostředky k jejímu zmírnění.

#SaxoStrats: Steenovy zápisky aneb když změna není změnou

Blížící se zasedání americké centrální banky euru rovněž příliš podpory neposkytuje, ba naopak. Po včerejším komentáři guvernéra dallaského Fedu, Roberta Kaplana, vzrostla pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb na březnovém zasedání ze 40 na 50 procent. S přihlédnutím na aktuální swapovou křivku a klíčovou úrokovou sazbu federálních rezervních prostředků (tzv. Federal Funds Rate), pak agentura Bloomberg odhaduje pravděpodobnost na 37 procent, což je více než dvojnásobek hodnoty z minulého týdne.

Parita eura k dolaru? To je jen otázka času

Sečteno a podtrženo, parita na eurodolaru se nyní zdá být spíše pouze otázkou času nežli výskytu. S imigrační krizí na jihu Evropy a stále nedořešeného programu na vyvedení Řecka z dluhových problémů má euro téměř mizivou šanci vzdorovat Fedem nadopovanému dolaru. Snad jedinou protiváhou k výše uvedeným argumentům je nedávno vydaná studie OECD, která shledala euro jako nejvíce podhodnocenou měnu zemí patřících do skupiny G10. Jak tedy bude příběh jednotné měny pokračovat a co v dlouhodobém horizontu nakonec převáží zůstává velkou neznámou, nicméně krátkodobý a střednědobý výhled je v současnosti z fundamentálního hlediska vcelku jasný – pro euro plný rizik.

Newsletter