Unikát posledních 20 let aneb když jeden trh neví, co dělá druhý

Vývoj trhů je v posledních dnech poměrně bouřlivý. Nervozita obchodníků se kupí, jak se do hry dostává několik fundamentů, které by mohly nevídaně zamíchat investičními kartami. V takových situacích padají i zažité konvence, což se teď přesně děje. Zatímco trh strachu roste, jeho akciový „partner“ jako by o tom nevěděl. Co se tedy vlastně odehrává s Vixem a s S&P 500?

Aktuální stav by se dal nazvat „velké rozkmotření“.  Vývoj posledních šesti dní přinesl něco, co trhy nespatřily dobrých dvacet let. Tzv. index strachu Vix, který reflektuje nervozitu investorů měřenou 30denní implikovanou volatilitou „call“ a „put“ opcí navázaných na index S&P 500, během sledované doby vzrostl (k pondělí 13.6.2016) o zhruba 56 %. Obvykle bývá takový pohyb spojen s průměrným propadem zmiňovaného benchmarku S&P o 6,7 %, jelikož mezi oběma indikátory existuje (logicky) silná inverzní korelace. Teď se tak však nestalo. Hlavní americký index odepsal podle serveru CNBC méně jak 1 %.

Za posledních dvacet let se nestalo, že by Vix během šesti dnů vzrostl o více jak 55 %, zatímco S&P 500 spadl o tak malé číslo jako teď. Nervozita tedy výrazně stoupá. Dokazuje to i vývoj na tradičních bezpečných přístavech, jako je zlato, dokonce i u bitcoinu byl pozorován nadprůměrný boom. Proč tedy hlídací pes štěká, když nikdo nestojí u pomyslných dveřích trhu?

„Investoři nakupují „call“ a „put“ opce jako zběsilí, jelikož nikdo neví, co se stane,“ řekl pro server CNBC Dennis Davitt z Harvest Volatility Management. „Nejistota jednoduše dosáhla úrovní, které jsme už nějakou dobu neviděli.“

Hlavní rozbuškou strachu je blížící se referendum o setrvání Spojeného království v Evropské unii. Zatímco ještě nedávno většina průzkumů hovořila ve prospěch pokračujícího členství, v posledních dnech se situace obrátila. „Ano“ odchodu z evropského bloku je slyšet čím dál tím častěji, proto se množí poptávka po zajištění ve formě opcí, a s tím i jejich cena.

Mírnější vývoj akciových trhů doprovázený rapidním růstem Vixu se dá rovněž vysvětlit i jeho úrovněmi. Zatímco akcie se nacházely poblíž svých historických maxim, index strachu se „potácel“ relativně nízko. Tím pádem, jakmile se objevila sebemenší nervozita, jeho reakce byla mnohem citlivější než v případě indexu S&P 500.

Aktuálně se zdá, že by se situace mohla vrátit do normálu. S&P 500 dnes v premarketu roste, zatímco Vix se během včerejší seance dostal zpět pod 20 bodů. Ale pozor, neusněme na vavřínech, obzvláště pokud nás čeká evidentně nejistý Fed a jeho dnešní rozhodnutí o budoucí podobě úrokové politiky.

 

Newsletter