Drachmu Řekům radí Němci i tvrdé jádro SYRIZY

Pět špiček tvrdého jádra řecké vládní strany SYRIZA se postavilo premiérovi Alexisi Tsiprasovi. Raději odejdou z eurozóny a přijmou pět drachmu, než aby podpořili plán, který řecká vláda poslal věřitelům. Ke drachmě ale, zdá se alespoň na straně hlasování v Řecku, nedostanou příležitost. Tsiprase totiž podpoří dříve vládní a dnes největší opoziční strana Nová demokracie. Ostrý naopak zůstává postoj německé vlády. Řekové podle ní musejí nabídnout pro nový program výrazně tvrdí podmínky, než pro předchozí, kterého se vzdali.

„Vláda by se měla, byť v této poslední chvíli, rozhodnout k rázné odpovědi: program bez nových úspor, financování a odpis dluhu, nebo odchod (Řecka) z eurozóny a konec splátkám dluhů,“ představuje si řešení pětice poslanců SYRIZY podle řeckých Kathimerini. Mnoho toho ale nerozhodnou. SYRIZA má v řecké sněmovně 149 z 300 míst a podpoří ji opoziční Nová demokracie.

„Udělujeme premiérovi nejen podporu k podpisu dohody, ale také mandát k odvrácení odchodu Řecka z Evropy a od eura,“ uvedla Nová demokracie v prohlášení.

ONLINE: Pětice skalních v SYRIZE chce drachmu

Řecké reformní návrhy musejí nyní jít výrazně dál, než požadovali v červnu mezinárodní věřitelé, aby Atény mohly získat novou finanční pomoc, prohlásil ale dnes z tábora věřitelů mluvčí německé vlády Steffen Seibert. Berlín podle něj nebude souhlasit se škrtáním řeckých dluhů. Prohlásil, že nové řecké návrhy nejsou dobrým základem k jednání o další pomoci zemi, a doporučil Aténám začít znovu s vlastní měnou.

„Červnové návrhy věřitelů se vztahovaly k druhému záchrannému balíčku, jehož platnost však na konci měsíce vypršela. Situace druhého balíčku proto už neexistuje. Pokud má vzniknout třetí záchranný balíček, musí být několikaletý a musí jít daleko za horizont toho druhého, musí to být reformní cesta k dlouhodobému hospodářskému oživení Řecka,“ řekl Seibert.

Podle mluvčího ministerstva financí Martina Jägera německá vláda obdržela řecké návrhy na řešení krize a nyní je analyzuje. „Hodnocení jsme ještě nedokončili, proto nemohu obsah návrhu komentovat. Obecně ale mohu říct, že by nebylo dostatečné, kdyby se pouze představila červnová opatření v novém balení. V červnu se jednalo o prodloužení záchranného programu do listopadu, nyní ale jde o zcela nový, několikaletý program,“ uvedl Jäger.

„Německá politika vůči Řecku je stejná, jaká pomohla Španělsku, Portugalsku a Irsku k tomu, aby se hospodářsky postavily na nohy. Stále platí, že evropská solidarita nesmí být oddělitelná od vlastního úsilí, a tento princip nehodláme opustit,“ řekl vládní mluvčí.

Místopředseda poslaneckého klubu CDU/CSU Hans-Peter Friedrich nepovažuje nejnovější návrhy Řecka za základ pro jednání o třetím záchranném programu a podle něj by bylo pro Řecko lepší, kdyby začalo znovu s vlastní měnou. „Myslím, že Řecko potřebuje nový start – s vlastní měnou a s laskavou pomocí všech svých evropských partnerů,“ řekl Friedrich podle agentury Reuters. Dodal, že lídři EU by tuto možnost měli na nedělním summitu seriózně zvážit.

Friedrich rovněž kritizoval francouzského prezidenta Françoise Hollandea, který řecké návrhy reforem přijal a označil je za seriózní a věrohodné. „Vypadá to, jako by francouzští socialisté chtěli oslabit rozpočtová pravidla, protože si uvědomují, že nejsou schopni zavést nezbytné reformy. Neměli bychom dovolit, aby se chaosu v Řecku využívalo k dalšímu podkopání fiskálních pravidel,“ řekl poslanec.

Friedrich dosavadní záchranné programy pro Řecko podpořil. Dnes ale naznačil, že kdyby vláda požádala poslance o mandát k vyjednání nové záchrany, mohl by hlasovat „ne“.

Newsletter