Těžba ropy v Libyi překročila po čtyřech letech milion barelů


15:33 • 30. června 2017

Těžba ropy v Libyi poprvé po čtyřech letech překročila jeden milion barelů denně. Agentuře Reuters to dnes řekly zdroje z libyjského ropného průmyslu. Státní ropná společnost NOC si přitom vytyčila cíl dosáhnout v těžbě úrovně milionu barelů denně do konce července.

K dosažení milníku napomohla podle zdrojů prozatímní dohoda s německou společností Wintershall o obnovení těžby. Libye vedla s touto firmou obchodní spor.

V důsledku vnitřních konfliktů a nízkých cen suroviny se příjmy z prodeje ropy v uplynulých čtyřech letech v Libyi propadly o 90 procent. Loni činily pouze 4,8 miliardy dolarů (zhruba 110 miliard Kč) ve srovnání s 53 miliardami dolarů v roce 2012.

Libye upadla do chaosu po svržení dlouholetého vůdce Muammara Kaddáfího v roce 2011. Země do té doby těžila kolem 1,6 milionu barelů ropy denně, poté však produkce výrazně klesla a dostala se až pod 200.000 barelů denně. Koncem loňského roku díky znovuotevření významných ropných terminálů dosáhla zhruba 700.000 barelů denně, na jaře si ale protesty a nepokoje vyžádaly uzavření dvou velkých ropných polí.

Libye je členem Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Dohodou o omezení produkce, kterou členové OPEC uzavřeli s některými dalšími zeměmi loni a minulý měsíc ji prodloužili, však vázána není.

RSS


Přejít na diskusi

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.