ČNB a konec ultra levného zadlužování české vlády


15:21 • 12. dubna 2017

Tagy: Ministerstvo financí, dluhopis, dluhopisy, ČR, ČNB, intervence, koruna, euro, EURCZK, Andrej Babiš

Doba levného zadlužování české vlády skončila. Ministr financí Babiš může v tomto směru „poděkovat“ České národní bance. Po ukončení kurzového závazku na koruně totiž ochabl zájem, především zahraničních, investorů o české dluhopisy.

Poté, co ČNB během minulého čtvrtka ukončila kurzový závazek obrany koruny před posílením pod 27,00 EURCZK, skončila doba intenzivní spekulace na tento moment. Jedním z oblíbených prostředků této sázky byly právě české – obzvláště krátkodobé – dluhopisy, u nichž si spekulanti slibovali kurzový zisk realizovaný díky posílení koruny.

Slabou poptávku nejlépe potvrzují data ze středeční aukce...

Ministerstvo financí dnes prodalo dluhopisy se splatností v říjnu 2019, říjnu 2023 a září 2025. Celková hodnota všech udaných cenných papírů dosáhla 9,8 miliardy korun, z toho 5,8 miliardy spadá pod bond s maturitou v říjnu 2019. V plánu však byl prodej mnohem větší, a to v hodnotě až 11 miliard korun. Ochablý zájem ze strany investorů tak způsobil, že průměrný výnos dluhopisu s nejdelší splatností vzrostl na 0,85 % z 0,75 % z předešlé aukce, která se odehrála před 4 týdny.

„Konec éry kurzového závazku ČNB znamená rovněž konec éry extrémně levného zadlužování vlády,“ řekl pro agenturu Bloomberg Dalimil Vyškovský, šéf oddělení obchodování s dluhopisy v Komerční bance. „Zatímco někteří investoři budou držet bondy až do splatnosti, jiní naopak využijí posílení koruny k realizaci zisků,“ dodal expert.

Rusnok: Pacient koruna se probouzí z narkózy. Zatím to vypadá skvěle

K rostoucím výnosům, a tedy klesající ceně, vedle ukončení intervencí na koruně přispívá i současný vývoj inflace, která se již čtyři měsíce drží nad inflačním cílem ČNB na 2 %. Tento trend totiž podporuje očekávání ohledně možného navyšování úrokových sazeb, což je v případě trhu s dluhopisy prodejní fundament.

Co se týče vývoje výnosů zmiňovaných instrumentů, u všech třech byl od minima z ledna pozorován postupný nárůst. Výnos bondu (mid yield) se splatností v říjnu 2019 se dostal na -0,03 %.

Dluhopis s maturitou v říjnu 2023 se posunul na 0,535 %.

Poslední cenný papír, splatnost v září 2025, se vyšplhal na 0,829 %.

Sázíme na korunu: Morgan Stanley radí short EURCZK. Jaký je cíl?

Napsat autorovi RSS

Absolvent Vysoké školy ekonomické, Národohospodářské fakulty. Dříve studoval na Gymnáziu Voděradská. Když se rozhodoval o zaměstnání, Roklen pro něho byla jasná volba. Mezi jeho záliby patří ekonomie, finanční trhy, rybaření a vaření.Přejít na diskusi

Top zprávyKurzy k článku
EUR/USD

;

EUR/CZK

;


Diskuze k článku
comments powered by Disqus

Přihlašte se, nebo zaregistrujte


Přihlásit se


Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.

Přihlašte se, nebo zaregistrujte

Tato sekce je dostupná zdarma pouze přihlášeným uživatelům.Přihlásit se

Zapomněli jste heslo?
Pokud nemáte ještě účet, můžete si ho vytvořit zdarma.