Evropské i americké výnosy rostou. Dolar oslabila nad 1,0700 za euro, pomohla nad očekávání horší data amerického indexu PMI. Koruna krátce zpevnila pod 25,20 za euro. Aktuálně část zisků odevzdává nad tuto hranici.

„Černé pondělí“ z jiné perspektivy

Bylo nazváno příznačně „černým pondělím“. Řeč není o 19. říjnu 1987, kdy americký akciový index DJIA (Dow Jones Industrial Average) zaznamenal největší jednodenní propad v historii (-22,61 % resp. pokles o 508 bodů). Nyní se zaměříme na novodobé černé pondělí, které máme všichni ještě v živé paměti. Řeč je o čínském černém pondělí. To se odehrálo 24. srpna 2015 a bylo vyústěním extrémní nervozity na trzích způsobené okolnostmi v druhé největší ekonomice světa – v Číně. Čínský akciový trh resp. index Shanghai Composite tehdy zaznamenal jednodenní pokles o 8,5 %, což je největší propad od roku 2007. Následky byly téměř okamžité a ztráty se přelévaly na všechny hlavní burzy světa, jak vyobrazuje následující graf.

graf_stock_markets

Co stálo za černým pondělím?

Pokud se podíváte na vývoj indexu Shanghai Composite, lze si povšimnout prudkého nárůstu v půli roku 2014. Ten však nebyl podložený reálným fundamentem a spíše se jednalo o nafukující se bublinu. Příčin tohoto raketového růstu můžeme shledat hned několik. Zřejmě největší podíl lze připsat maržovému (na dluh) obchodování, čínskému stínovému bankovnictví a nafukující se bublině na čínském nemovitostním trhu. Podrobněji se o těchto nešvarech čínské ekonomiky dozvíte ZDE. Černému pondělí předcházel řetězec událostí, který započal nečekanou devalvací yuanu. Poté již následovala znepokojující data o klesající čínské průmyslové aktivitě, což byl zřejmě pro tamní akciový trh „poslední hřebíček do rakve“.

Tržní volatilita

Nyní se na černé pondělí podíváme z jiné perspektivy. Je třeba mít na paměti, že čínský akciový trh (Shanghai Composite) disponuje větší volatilitou, než evropské či americké trhy. Na číslech lze tuto problematiku demonstrovat následovně. Jednodenní pohyby do jednoho procenta zaznamenal index Shanghai Composite v 56 % případů za období posledních 35 let, přičemž průměrný jednodenní pohyb byl 0,09 %. Směrodatná odchylka denních výnosů od průměru je za zmíněnou periodu 2,6 %. Americký trh, měřeno indexem S&P 500, zaznamenal průměrný jednodenní pohyb 0,03 % se směrodatnou odchylkou 1,1 %. Nakonec volatilita evropského trhu, který je v tomto případě reprezentován britským indexem FTSE 100. Ten měl směrodatnou odchylku jednodenních výnosů od průměru 1,13 % za stejně dlouhou časovou periodu jako předešlé indexy.

Britské „černé pondělí“

Titulek k tomuto odstavci je zřejmě překvapující. Ovšem na černé pondělí zaznamenal relativně největší propad index FTSE 100, měříme-li relativní pokles jako násobek směrodatné odchylky od průměru. Tato metodika se používá k určení unikátnosti denních pohybů a nejvíce „překvapující“ pokles byl během černého pondělí právě na britském akciovém trhu. Poté následoval index S&P 500 a až jako třetí se umístil 8,5% propad čínského trhu. Násobky směrodatné odchylky od průměrného jednodenního poklesu a propadu na černé pondělí vyobrazuje následující graf.

graf_odchylky

Zdroj dat: Yahoo Finance, The Economist

Tato zpráva není investičním doporučením. Aura Invest Group s.r.o., vázaný zástupce společnosti Colosseum, a.s., obchodníka s cennými papíry.

Autoři: Sven Subotič, Martin Chalupa

Newsletter