Rusnok: Pointervenční volatilita? Několik týdnů až dva měsíce

Po čtvrtečním ukončení kurzového závazku České národní banky pozorujeme na koruně zvýšenou volatilitu, která se jí vyhýbala celých 41 „intervenčních“ měsíců. Jak dlouho tato situace vydrží? Mohou výkyvy kurzu poškodit českou ekonomiku? Na tyto otázky odpověděl guvernér ČNB Jiří Rusnok ve svém rozhovoru pro Právo.

Podle Rusnoka se současná pointervenční volatilita na koruně udrží ještě „několik týdnů, případně měsíc, či dva.“ Její síla by mohla být ještě mnohem větší, než jsme dosud – od ukončení kurzového závazku – pozorovali.

Jiří Rusnok: Trh práce? Pusťme do Česka cizince

Podle guvernéra by však nominální zpevnění české měny o zhruba 1 % až 1,5 % za rok nemělo domácí ekonomiku nikterak poškodit, a to vzhledem k aktuální inflaci dosahující úrovní srovnatelných s eurozónou a mnohem vyššímu HDP.

Posledním tématem byla výše devizových rezerv, která se dle březnových dat zvýšila až na 122,6 miliardy euro. Podle Rusnoka je jejich objem jeden z největších napříč celým světem, což je „důkazem naší ekonomické síly, stejně tak jde svým způsobem o bezpečnostní polštář pro budoucnost.“

Sázíme na korunu: Morgan Stanley radí short EURCZK. Jaký je cíl?

Česká národní banka zahájila intervence na koruně v listopadu 2013 s cílem zabránit české ekonomice v propadu do deflačního prostředí. Jejich celková doba trvala 41 měsíců.

K únoru 2017 ČNB použila zhruba 1,5 bilionu korun, aby udržela kurz koruny nad 27,00 EURCZK. Po ukončení kurzového závazku bankovní rada upozornila, že se trhy mají připravit na zvýšenou volatilitu EURCZK, a to v obou směrech. Stále však platí, že je banka připravena případné nadměrné výkyvy vyhlazovat prostřednictvím měnověpolitických nástrojů.

Kurz koruny od minulého čtvrtka nejvíce zpevnil až k 26,50 za euro. Dnešní pohyby jsou poměrně výrazné. Eurokoruna krátce oslabila až k 26,70 za euro, Aktuálně se pohybuje kolem 26,67 EURCZK.

Newsletter