Solární kauza: Vitásková má jít na 8,5 roku do vězení

AKTUALIZOVÁNO – Krajský soud v Brně dnes uznal předsedkyni Energetického regulačního úřadu (ERÚ) Alenu Vitáskovou vinnou z toho, že dvě solární elektrárny v Chomutově dostaly od úřadu neoprávněně licence pro provoz, a nepravomocně ji za to poslal na 8,5 let do vězení. Podle spisu mohla státu za 20 let odběru energie z těchto elektráren vzniknout dvoumiliardová škoda. Soud potrestal i dalších sedm lidí, včetně majitelů zmíněných elektráren. Šéfka ERÚ se cítí nevinná, proti rozsudku se odvolá a na svou funkci nehodlá rezignovat.

Prezident Miloš Zeman, který Vitáskovou v minulosti podržel při jejím sporu s vládou ohledně služebního zákona, rozhodnutí soudu nekomentoval. Počká s tím na pravomocný verdikt. Ani ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek nechtěl nepravomocné rozhodnutí podrobně komentoval, pouze uvedl, že ho respektuje.

Chomutovské elektrárny Saša-sun a Zdeněk-sun, které si nechali postavit synové miliardáře a podnikatele ve strojírenském průmyslu Zdeňka Zemka st., dostaly licenci v poslední den roku 2010, tedy jen pár hodin před výrazným poklesem výkupní ceny energie ze solárních elektráren. Majitelé tak ještě získali výhodnou výkupní cenu energie. Podle soudce Aleše Novotného elektrárny ale obdržely licence na základě falešných revizních zpráv, Vitásková pak zastavila jednání o obnově správního řízení o udělení licence, v němž mohli Zemkové o povolení přijít. Podle policie dosud kvůli tomu vznikla státu škoda 300 milionů korun.

Kdo bude krýt Vitáskové záda?

Mluvčí ERÚ Jiří Chvojka uvedl, že skutek, tak jak byl popsán, se podle úřadu vlastně nikdy nemohl stát, protože celá věc je stále u správních soudů. Jak to bylo s licencí a s celým správním postupem, měly podle něj nejdříve rozhodnout správní soudy, až poté by možná měla přijít nějaká trestní věc. Vitásková provinění od počátku odmítá, kauzu považuje za vykonstruovanou a za snahu odstavit ji z křesla. Odvolává se mimo jiné na to, že případ se stal osm měsíců před jejím nástupem do úřadu.

„Jak jsem již mnohokrát sdělila, využiji všechny prostředky, abych se očistila. V žádném případě nehodlám rezignovat,“ uvedla Vitásková. V případě, že bude odsouzena pravomocně, skončí ale v čele ERÚ bez ohledu na současný spor o to, jestli spadá pod zákon o státní službě. Podle energetického zákona pravomocným odsouzením za úmyslný trestný čin nebo nedbalostní, který souvisí s výkonem veřejné funkce, přestane splňovat jeho podmínky pro předsedu ERÚ.

V kauze bylo deset obžalovaných. Soud jich dnes potrestal osm. Jednání u někdejšího šéfa odboru licencí ERÚ Luďka Pražáka vyloučil k samostatnému projednání a u bývalé úřednice ERÚ Ilony Florianové upustil od potrestání. Oba bratři Zemkové dostali 7,5 roku vězení. Techniky Vladimíra Čimperu, Jana Hudečka, Jaroslava Kryma a Karla Šupinu a bývalou vedoucí odboru licencí Michaelu Schneidrovou poslal soud do vězení na 5,5 až 8,5 roku.

Vitásková nepočítá se svým koncem v čele ERÚ

Bratři Zemkovi i technici, kteří jim pomohli vytvořit falešné doklady pro udělení licencí, ale popřeli, že by postupovali nezákonně. Provozní technici vystavili majitelům elektráren koncem roku 2010 potvrzení a později revizní technické zprávy, z nichž vyplývalo, že obě zařízení jsou dostavěná a schopná provozu. Podle soudce ale věděli, že nejsou dokončena a jsou ve výstavbě.

Licence udělené firmám Saša-Sun a Zdeněk-Sun jsou předmětem správních žalob, které podal nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. V rámci správního řízení v nich napadá rozhodnutí ERÚ, která pokládá za nezákonná, a usiluje o jejich zrušení. Krajský soud v Brně o těchto žalobách zatím nezačal rozhodovat.

Newsletter